Muharrem İnce adaylıktan çekildi! Ona verilen oylar ne olacak? Oylar geçersiz mi oluyor? YSK duyurdu

Gelen son habere göre Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bunun üzerine seçim pusulasında İnce'ye oy verilmesi halinde ne olacağı merak konusu oldu

Muharrem İnce adaylıktan çekildi! Ona verilen oylar ne olacak? Oylar geçersiz mi oluyor? YSK duyurdu

Muharrem İnce, canlı yayında cumhurbaşkanlığı adaylığından çekileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine vatandaşlar İnce’ye verilecek oyların geçersiz sayılıp sayılmayacağı merak konusu olmuştu. Konu ile ilgili YSK’dan beklenen açıklama geldi.

İYİ Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, “Oy pusulası değiştirilmez, İnce'nin aldığı oylar geçersiz sayılmaz" ifadelerini kullandı.

ADAYLARDAN BİRİ ÇEKİLİRSE NE OLUR?

Seçime artık neredeyse sayılı günler kala Muharrem İnce adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bunun üzerine seçimde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı merak ediliyordu. İYİ Parti YSK Temsilcisi Öztürk, açıklamasında “Adaylardan birinin seçimden çekilmesi halinde ne olur?” sorusuna şu yanıtı verdi:

"PUSULA DEĞİŞTİRİLMEYECEK, OYLARI GEÇERSİZ SAYILMAYACAK"

Öztürk, sosyal medya hesabından adaylardan birinin seçimden çekilmesi halinde oy pusulası değişmeyecek, adayın almış olduğu oylar geçersiz olmayacak. Çekilen adayın oy oranının yüzde 50+1 olması halinde ise 2. Turda 2. Aday ve 3. Adayın da ikinci tura kalmış kabul edileceği ve seçimlerin bu iki aday arasında olacağını belirtti.

SONRAKİ HABER