Kirada oturanlar dikkat: Aylık hane geliriniz o rakamın altındaysa 1250 TL destek alabilirsiniz

Türkiye'de milyonlarca kiracı için güzel haberler gelmeye devam ediyor. Buna göre ise kirada oturanlar için kritik uyarı yapıldı. Bu doğrultuda aylık hane geliri oldukça önemli. Kirada oturanlar dikkat: Aylık hane geliriniz o rakamın altındaysa 1250 TL destek alabilirsiniz

Kirada oturanlar dikkat: Aylık hane geliriniz o rakamın altındaysa 1250 TL destek alabilirsiniz

Kirada oturanlar dikkat: Aylık hane geliriniz o rakamın altındaysa 1250 TL destek alabilirsiniz - Türkiye'de milyonlarca kiracı için güzel haberler gelmeye devam ediyor. Buna göre ise kirada oturanlar için kritik uyarı yapıldı. Bu doğrultuda aylık hane geliri oldukça önemli. Vatandaşlar artan konut ve kira fiyatları sonrasında geçinmekte oldukça zorluk çekiyor. Bu durumda ise devlet tarafından destekler duyurulmaya devam ediyor. 

Sosyal devlet anlayışı ile birçok alanda yeni paketlerini duyuran bakanlık ve belediyelerin ardından yeni destek paketleri de devam ediyor. Bu doğrultuda daha önce kira yardımı alan vatandaşlar için sıcak gelişmeler de gündemde yer edinmeye devam ediyor. Buna göre ise milyonlarca vatandaşa bin 250 TL tutarında kira yardım desteği yapılacak. İşte detaylar ve daha fazlası Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

Karşılıksız olarak sağlanan bu yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı doğrultusunda kira yardımı hizmeti adına altında müracaat eden kişilerin sağladıkları şartlar doğrultusunda kendilerine verildiği açıklandı.

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR? İŞTE BAŞVURU ŞARTLARI

Kira yardımı alabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında en önemlisi fakirlik sınırının altında olmaktır.

Türkiye Eylül ayı itibari ile güncel fakirlik sınırı: 20.818 TL. Haneye bu rakamın altında maaş tutarı girmesi durumunda vatandaşlar başvuru gerçekleştirebilecek.

 • Sigortalı olmamak
 • Emekli aylığı, dul ve yetim aylığı almıyor olmak
 • Mal varlığına sahip olmamak
 • Gelir testi sonucunda fakirlik sınırının altında bulunmak
 • Düzenli bir gelire sahip olmamak

 

KİRA YARDIMI ÖDEMELERİ NE KADAR SÜREYLE NASIL ALINIYOR?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılacak olan başvurularda kişilerin dar gelirli olup olmadıkları incelenmektedir. Buna göre ise 12 ay boyunca ödenecek olan kira yardımları hane başına olacak bir şekilde ayarlanmaktadır.

Yardım desteği kişiler değil hane bazında gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemlerini tamamlayan kişiler ise başvuru tarihlerini takip edecek olan ilk 15 gün içerisinde bin 500 TL tutarında kira yardımını PTT veya IBAN numaralarına yatırılmasını isteyerek alabilmektedir.

 

E-DEVLET ÜZERİNDEN KİRA YARDIM BAŞVURUSU

Vatandaşlar dilerlerse e-devlet üzerinden de kira yardım başvurularında bulunabilmektedir. Buna göre ise aşağıda ki adımları takip etmelidir:

 • E-devlet hesabınıza TC kimlik no ve giriş şifreniz ile giriniz.
 • Giriş yaptıktan sonra arama kısmına "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümüne gidin,
 • "Uygulamaya Git" sekmesine tıklayın
 • "Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir
 • Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilgi var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısını görerek, bilgilerinizi kontrol edin.
 • İşlemi onaylayarak başvuruyu gerçekleştirin.

Devlet desteklerinden anında haberdar olmak ve hiçbir bilgiyi kaçırmamak için Kamu Gündemi mobil uygulamasını telefonunuza ücretsiz olarak kurabilirsiniz.

Android için tıklayın.

Apple için tıklayın.

SONRAKİ HABER