Hulusi Akar: Güvenliğimizi ve savunmamızı sağlamak için ne gerekirse yaptık, yaparız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Türkiye, Suriye ve Rusya üçlü mekanizma toplantısı için 28 Aralık'ta Moskova'da mevkidaşlarıyla önemli adım attıklarına, yeni gelişmeler olacağını söyledi.

Hulusi Akar: Güvenliğimizi ve savunmamızı sağlamak için ne gerekirse yaptık, yaparız

Hulusi Akar: Güvenliğimizi ve savunmamızı sağlamak için ne gerekirse yaptık, yaparız - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 11 yıl sonra ilk defa Suriye hükümet yetkilileriyle bir araya geldiğini ikili ilişkiler için önemli adım olduğunu söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova'da gerçekleştirilen üçlü toplantı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Toplantının en önemli gündem maddesi terörle mücadele olduğunun altını çizdi. Akar, PKK'nın YPG'den farkı olmadığını terör örgütlerinin neredeyse Suriye'nin üçte birini kontrol ettiğini dile getirdi. Suriye sorunu tüm unsurları ve bütüncül şekilde çözülmesi gerekliliği üzerine vurgu yaptı.

NEDEN 11 YIL BEKLENİLDİ?

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, yakın temas için neden 11 yıl beklenildiği sorusuna ilişkin, 'Bunlar 'Hadi' deyince bir anda olacak şeyler değil. Bir sürü faktör, aktör var. 11 yıl sonra ilk karşılaşma. Bu toplantıda her şeyin bir anda çözülmesi beklenemez' yanıtını verdi.

Suriye'nin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına iç savaş süreci boyunca her zaman saygı gösterildiğine, Türkiye'nin işgal girişimi gibi niyeti olmadığını belirten Akar, sınırda yer alan yerleşim yerlerinde 2011'den beri sıkıntılar olduğuna, insanların sokağa çıkamaz hale geldiğini söyledi.

SURİYE'YE OLASI KARA HAREKATI

Terör örgütü PKK ve uzantılarına olası kara harekatı ile ilgili Akar, 'Güvenliğimizi ve savunmamızı sağlamak için ne gerekirse yaptık, yaparız.' diyerek sözlerine şöyle devam etti, 'Bizim Suriyeli kardeşlerimizin aleyhine bir şey yapmamız hiçbir şekilde söz konusu değil. Onları zora sokacak bir davranış içinde hiçbir zaman bulunmadık, bulunmayız. Biz uhuletle, sühuletle sorunun çözülmesi için çalışıyoruz.' ifadelerini kullandı.

2022 yılında Suriye sınırından Türkiye'ye terör örgütü tarafından 1000'e yakın taciz atışı yapıldığı bilgisini paylaşan Akar, Pençe Kılıç Harekatı'nda ülkenin güvenlik ihtiyaçları karşılanması gerekliliği nedeniyle devreye girdiğini bildirdi. Kişilikli ve kimlikli politikalar yürüterek uzlaşmazlık ve saldırganlık anlamında hareket edilmediğini aktardı.

Paris'te kültür merkezine yönelik saldırıyı tüm terör örgütü yanlıları kampanyalarla Türkiye'ye yıkmak istediklerini belirten Akar, saldırının 'Türkiye tarafından yapıldığı' iddiasına yönelik İsveç ve Finlandiya'dan yoğun baskı kurulmaya çalışıldığını ilgili kurumlara konuyu aktardıklarını açıkladı.

SONRAKİ HABER