HPV aşısı nedir? Neden yapılır? HPV aşısı ücretsiz mi?

Dünyada çok ciddi oranda yaşanan bu hastalık ile her 7 kadından biri rahim ağzı kanserine yakalanmakta. Ayrıca her gün 3 kadın ise rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor. HPV aşısı neden yapılır? Kimlere yapılır? HPV aşısı ücretsiz mi? bu gibi sorular vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

HPV aşısı nedir? Neden yapılır? HPV aşısı ücretsiz mi?

Cinsel yolla buluşan Human Papiloma Virüsünün sebep olduğu rahim ağzı kanserinden korunmak amacıyla yapılan HPV aşısı oldukça önemli. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gündemden düşmeyen HPV aşısı ile ilgili açıklamalar yaptı. Bakan Koca yerli testlerin kullanılacağını dile getirerek TÜSEB'in görevlendirildiğini açıkladı. Peki HPV aşısı ücretsiz mi oldu?

HPV AŞISI ÜCRETSİZ Mİ?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanı Koca tarafından yapılan açıklama HPV aşısının artık ücretsiz olacağı yönündeydi. Koca ''Belirlenen bir grupla aşılamaya başlayacağız ve kapsamını kademe kademe genişleteceğiz'' dedi. 

HPV aşısı 9 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklarına yapılabilmektedir.  Bakan Koca bu konuda yapmış olduğu açıklamaların devamında şunlar kaydedildi; ''HPV aşısının uygulanması konusunda bir çekincemiz asla yok'. Ancak ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok. Yaptığımız planlamaya göre, yaş gruplarını ve medeni hal durumlarını dikkate alan bir plan hazırlığındayız.'' ifadelerini kullandı. 

HPV NEDİR?

HPV (Human papilomavirus enfeksiyonu) virüsü genellikle cinsel yolla bulaşan bir virüs çeşididir. Kadınlarda rahim ve vajina kanserine yol açabilir. HPV virüsü vücuda girdikten sonra daha çok genital bölgede olmak üzere vücudun her yerinde siğiller çıkabilir. HPV aşısı ise bu türden hastalıklara karşı önlem amacıyla yapılmaktadır. 

SONRAKİ HABER