Herkes bunu bekliyordu, sonunda oldu! ÖSYM'nin o sınavı artık yapılmayacak: Bu sabah açıklandı

Öğretmenlik Alan Sınavı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandığı belirtilerek sınavın kaldırılacağı iddia edildi.

Herkes bunu bekliyordu, sonunda oldu! ÖSYM'nin o sınavı artık yapılmayacak

Geçtiğimiz yıl ÖSYM Başkanı Eli Demir müjde olarak açıkladığı Öğretmenlik Alan Sınavı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandığı belirtilerek sınavın kaldırılacağı ifade edildi. Bu doğrultuda öğretmenlik alan sınavının kaldırılacağı bildirildi.

SINAV KALDIRILACAK

Öğretmenleri yakından ilgilendiren Öğretmenlik Alan Sınavı ile ilgili beklenmedik bir gelişme yaşandığı belirtilerek planlama yapıldığı ifade edildi. Yapılan planlama kapsamında öğretmenlerin yeterliliğini ölçen alan sınavının kaldırılacağı ifade edildi.

YAPILAN AÇIKLAMA 

Ali Demir önemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Alan Sınavı gerekliliğinin görüşüldüğünü paylaşmıştı. Yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanılmıştı:

"Sayın Milli Eğitim Bakanı göreve geldiğinden itibaren bir öğretmen yetiştirme stratejisi oluşturdu. Bir çalıştayla bunu kamuoyuyla da paylaştı. Öğretmen alan sınavı yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda karşılıklı olarak konuştuk. Tüm alanlarda sınav yapmanın zorluklarını hepimiz biliyoruz, çünkü bir söylentiye göre 87, bir söylentiye göre 137, başka bir söylentiye göre ise 180’den fazla farklı alan söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın en çok ihtiyaç duyduğu 15-16 alanda, 2013’te alan sınavı yapacağız. Burada ne yapacağız? Genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanı sıra bir alanın nasıl öğretileceğine dair sorular soracağız ve o alanın kendisiyle ilgili sorular soracağız. Yani bir matematik öğretmeni genel kültür, genel yetenek sorularına tabi tutulacak, bir matematik öğretmeni eğitim bilimleri dediğimiz pedagojik formasyon onlara tabi tutulacak, matematiğin nasıl öğretilmesi gerektiği yönündeki sorulara maruz kalacak ve matematiğin cebiri, geometrisi konusundaki sorulara da maruz kalacak, bunlarla ölçeceğiz. Dolayısıyla bu alanın nasıl öğretileceği konusunda da bir gelişmenin olması beklenir"

SEÇİMLERDEN SONRA 

Öğretmen Cafe’nin aktardığı son habere göre ÖSYM 2024 yılından itibaren Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavının uygulanmayacak şekilde kaldırmaya hazırlandığı belirtilerek Bakan Özer tarafından da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Bakan Özer Mahmut Özer 2023 yılında 45 bin öğretmen atamasını duyurmuştu. Bununla beraber Bakanlık ve hükümet yetkilileri seçimi kazanması halinde bu uygulamayı kaldırmaya hazırlandığı iddia edildi.

SONRAKİ HABER