Görsel tasarım uzmanı nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Gelişen teknoloji ile birlikte popüler meslek grupları arasındaki yerini alan görsel tasarım uzmanlığı hakkında araştırmalar sıklaşıyor. Hemen her alanda kendine yer bulabilen görsel tasarım uzmanı olmak isteyenler ve meslek hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için detayları ekledik.

Görsel tasarım uzmanı nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

İş arayalar sık sık görsel tasarım uzmanı ilanlarına rastlıyor. Mimariden iletişime pek çok farklı sektörde kendine yer edinen görsel tasarım uzamanı endüstriyel alanlarda üretimi yapılan bir ürünün görünümünü, malzemesini, grafik düzenlemelerini ve kullanılabilirliğini görsel olarak tasarlayan kişilere denilmektedir. Tasarım yapması nedeniyle yüksek maaş alan gruplar arasında da değerlendirilen görsel tasarım uzmanı olmak için bazı şartlar bulunuyor. 

GÖRSEL TASARIM UZMANI NE İŞ YAPAR?

Görsel tasarım uzmanları, ürünlerin grafik ve görsel olarak tasarımını yaparak çoğu ürünle ilgili olmak üzere bazı görev sorumluluklarını üstlenmelidir. Bu sorumluluklar şu şekilde sıralanmıştır; 

  • Tasarlanacak ürünlerin kullanımları ile ilgili araştırmalar yapabilmek,
  • Kağıt üzerinde veya dijital olarak çizimler yaparak tasarımlar üretebilmek,
  • Üretim için ham madde arayışına çıkmak,
  • Ham madde araştırması sonucu veriler ile olası üretim maliyetini hesaplamak,
  • Müşteriler ve pazar ile ilgili piyasaları takip etmek,
  • Ürünleri kullanılabilirlik açısından test etmek,
  • Tasarladığı ürünlerin prototiplerini yapmak,
  • Tasarlanan ürünleri test etmek ve düzeltmek,
  • İhtiyaç halinde müşterilere danışmanlık sunmak gibi görevleri vardır. Bu sorumlukları üstlenebilen kişilerin alanda daha başarılı oldukları kaydedilmiştir. Görsel tasarım uzmanı nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

GÖRSEL TASARIM UZMANI OLMAK İÇİN HANGİ BÖLÜM OKUNMALI?

Üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Endüstriyel Tasarım bölümlerinden mezun olan bireyler görsel tasarım uzmanı olarak adlandırılarak mesleğe başlarlar. Öte yandan bu bölümlerle ortak dersleri bulunan ve bu meslek dalı ile ilgili 2 ya da 4 yıllık fakültelerin çeşitli bölümlerden mezun olan kişiler de görsel tasarım uzmanı olarak çalışabilmektedir. Görsel tasarım uzmanı olmak  için alınması gereken eğitimler vardır. Bu eğitimler şunlardır;

  • 3D Studio Max, 3D Tasarım ve Modelleme, Adobe After Effects, Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop gibi popüler tasarım konusunda uygulamalı eğitim alırlar. Bunun yanı sıra endüstriyel desenler, fizik, matematik, geometri gibi temel derslerin yanı sıra ham madde, statik, dinamik, ekonomi, sanat tarihi dersleri, üretilmek istenilen ürünün görünümü, üretim için gereken madde, ürünün üretimsel süreci, ürünün kullanılabilirlik analizi gibi temel meslek kavramları öğreten dersler de bulunmaktadır. 

GÖRSEL TASARIM UZMANI NE KADAR MAAŞ ALIR?

Görsel tasarım uzmanları devlet kurumlarının yanı sıra özel sektörde de istihdam edilme şansına sahiptir. Görsel tasarım uzmanları 2022 yılında ortalama olarak 15 bin lira kazanmaktadır. Bu ücret yapılan işlere bağlı olarak 25 binlere kadar çıkabilmektedir. 

SONRAKİ HABER