Fahiş fiyat artışında yeni önlem: İşletmeye geçici kapatma cezası verilebilir

Üretici-market arasında fiyat uçurumunda vatandaş derinden etkileniyor. Fahiş fiyata karşı beş formül üzerinde konuşan TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, işletmeye geçici kapatma cezası verilebilir diye hatırlatma yaptı.

Fahiş fiyat artışında yeni önlem: İşletmeye geçici kapatma cezası verilebilir

Fahiş fiyat artışında yeni önlem: İşletmeye geçici kapatma cezası verilebilir - Zincir marketler son 1 ayda aldığı kararlar nedeniyle gündemden düşmemeye başladı. Vatandaşın sesine kulak veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli'de konu üzerinde durdu. Gerekli adımların atılacağı, zamlı etiket fiyatları nedeniyle artık kimsenin ezilmeyeceği belirtildi.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, fahiş fiyata karşı beş formülü sıraladı. Zamlı etiket ifşa edilsin diye vurgu yaparken, işletmelere geçici kapatma cezası verilebilir önerisinde bulundu. Beş tedbir tavsiyesini öne sürerek yaşanan sorunun önüne geçilebilir.

HAPİS CEZASI UYGULANABİLİR

TÜKONFED Başkanı Ağaoğlu, beş formülü söyle sıraladı, 'Tüketicinin evrensel 8 temel hakkından birisi bilgilenme hakkıdır. Bizi aldatan, fahiş fiyat uygulayan kim ise ifşa edilmeli. Tekrar durumunda işletmeye geçici kapatma cezası verilebilir. Kapatmanın sebebi de işletmenin camına asılmalı. Böylece tüketici en büyük silahı olan tüketmeme hakkını kullansın. Israrla devam ediyorsa hapis cezası uygulanabilir. Bununla ilgili ekonomik suça, ekonomik ceza gerekebilir. TCK 337. maddede hüküm var. Fiyatların, işçi ücretlerinin yükselmesine, alçalmasına neden olan eylemde bulunanlar hapisle cezalandırılabiliyor. Bu cezanın ertelenemez ve paraya çevrilemez olması lazım. Dördüncü olarak gıda ürünlerinin üretimine dijital takip sistemi kurulmalı. Beşinci olarak ise paketli temel ihtiyaç ürünlerine tavsiye edilen satış fiyatı yazılmalı.' açıklamalarında bulundu.

Ulusal ve yerel düzeyde faaliyet gösteren marketler iki aydır girdi maliyetlerini öne sürerek etiket fiyatlarını hiç olmadığı kadar can yakan noktaya getirdi. 2022 yılı başında gün içinde birden fazla kez değişen fiyatlar, zamanla iki günde bir sonrada hafta da bir değiştirilmeye başlandı. Yaz aylarında durma noktasına gelmesinin ardından kaldığı yerden devam eden zincir marketler, son aylarda fiyatları üst noktaya çekerek enflasyonu da tetiklemektedir.

SON BİR AYDA GİRDİ MALİYETİ YOK

Ağaoğlu, 'Hatta fiyatlarda düşüşler var. Fakat çıkan fiyatlar inmediği gibi, merdiven çıkar gibi alışmışlar, tüketiciyi iyice alıştırdıklarını sanıyorlar. Sürekli fiyatlar artıyor. Buna tepkisiz kalmak mümkün değil' dedi.

TÜKONFED Piyasa İzleme Komisyonu Üyesi Murat Bal, son bir ay içinde enerji, lojistik fiyatlarında, ham madde girdisi ve işçi ücretlerinde bir artış olmamasına rağmen zincir marketlerin fiyatlarda artışa gittiğini belirtti. İfşa ve kapama cezasına destek vererek, vatandaşın haklı isyanında yanında oldu.

SONRAKİ HABER