EYT'de kıdem tazminatı detayına dikkat

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kanun teklifi bu hafta TBMM'de ilk ayağını tamamlaması bekleniyor. EYT sorunu çözüldü sırada kıdem tazminatı gündeme geldi. Kıdem tazminatında dikkat çeken ayrıntılar paylaşıldı.

EYT'de kıdem tazminatı detayına dikkat

EYT'de kıdem tazminatı detayına dikkat - Emekli olmak için yaş şartına takılan emekçiler 23 yıldır emeklilik hakkını elde etmek için başlattıkları mücadele sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrası sorun artık çözüldü. Hak elde edecek 2 milyon 250 bin kişiye şartlar açıklandı. İstenilen koşulları sağlayan kişiler emekli olacak. Yeni yıl öncesi SGK'da borçlanma kuyruğu yoğun hareketlilik yaşanmasına neden oldu. Meclis'e intikal eden düzenleme öncesi kıdem tazminatında yeni detay dikkat çekti.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifi geçtiğimiz hafta Meclis'in gündemine getirildi. Salı günü TBMM Genel Kurulu'na sunulacak. İncelemeler sonrası teklifin 15 Ocak tarihine kadar yasalaşarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. EYT yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte emekli olduktan sonra şu anda çalıştığı işyerinde çalışmaya devam edecek kişiler alacakları kıdem tazminatı ve kullanılmayan izin hakları işçi ile işveren arasında kafa karıştıran soru işaretlerine neden oldu.

EYT'DE KIDEM TAZMİNATI

İşverenin kıdem tazminatını peşin ödemek zorunda olması nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kredi Garanti Fonu ile işverene kredi sağlayacak.

Denetim ve kontrol sağlanarak verilecek kredinin farklı amaçla kullanılmasının önüne geçilecek. İşçi, işverenden kıdem tazminatında taksiti ancak onay vermesi halinde alabiliyor. İşçinin rızası olmadan işveren tazminatı taksitle ödeyemez. Bakanlık kredi desteğini işverenin yükü hafiflesin tazminat işlemlerinde aksaklık olmaması için veriyor.

KIDEM TAZMİNATI NE KADAR OLACAK?

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Öğretim Üyesi Okan Güray Bülbül, 'Sosyal güvenlik sisteminde normal çalışan ve emekli çalışan arasında kesintiler açısından fark var.' dedi. Fark nedeniyle maaşlarda değişiklik olacağı bildirildi. Bu kapsamda EYT'li çalışanın maaşı artacağı bilgisi paylaşıldı.

Emekli çalışanın aldığı maaşın yüksek tutarda olmasının nedeni olarak sigorta primi olduğu ifade edildi. Normal çalışan ile sosyal güvenlik destek primine tabi çalışan arasında ciddi oranda farklılık var. Düzenleme yürürlüğe girdiği andan sonraki ay emekli aylığı verilmeye başlanacağı gün maaşlar belli olacak.

SONRAKİ HABER