EYT yasasında son gelişmeleri Bakan Bilgin aktardı! "Çözüm aşamasına geldik kamuoyuyla paylaşacağız"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün gündeme dair açıklamalar yaptı. Merakla beklenen EYT yasası hakkında da konuşan Vedat Bilgin'in konuşmalarından satır başları haberde yer alıyor. EYT yasasında son gelişmeleri Bakan Bilgin aktardı! "Çözüm aşamasına geldik kamuoyuyla paylaşacağız"

EYT yasasında son gelişmeleri Bakan Bilgin aktardı! "Çözüm aşamasına geldik kamuoyuyla paylaşacağız"

EYT yasasında son gelişmeleri Bakan Bilgin aktardı! "Çözüm aşamasına geldik kamuoyuyla paylaşacağız" Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün gündeme dair açıklamalar yaptı. Merakla beklenen EYT yasası hakkında da konuşan Vedat Bilgin'in konuşmalarından satır başları haberde yer alıyor. 

Bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, HAK-İŞ ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. Gündemde yer alan EYT, asgari ücret ve emekliler ile ilgili düzenlemelerin devam ettiğini açıklayan Vedat Bilgin'den flaş açıklamalar gündemde büyük etki yarattı.

"ÇÖZÜM AŞAMASINA GELDİK"

"Önümüzdeki Aralık ayında yeniden asgari ücreti değerlendireceğiz. Enflasyonun tahribatını değerlendirerek kararımızı açıklayacağız." dedi. Bakan Bilgin, EYT ile ilgili ise, "Çözüm aşamasına geldik. Onunla ilgili dosyayı tamamladığımızda kamuoyuyla paylaşacağız"

BAKAN BİLGİN'İN AÇIKLAMALARI

"Tüm işverenleri zorunlu olarak protokole uymak zorunda olduklarının altını çizmek isterim. Biz kamu işveren sendikasına bağlı değil, o protokol bizi bağlamaz düşüncesi saçma sapan bir düşüncedir. Bizim paydaşlarımızın bir uzlaşmayla vardığı çerçeve anlaşmasıdır.

Önümüzdeki Aralık ayında yeniden asgari ücreti değerlendireceğiz. Enflasyonun tahribatını değerlendirerek kararımızı açıklayacağız. 3600 düzenlemesiyle yaklaşık 6 milyon çalışanın hayatlarını düzenleyecek ciddi bir reforma imza attık.

EYT sorunu emeklilikle ilgili bir sorun, yaşla ilgili bir problemdi. Emeklilik yaşının yükseltilmesiyle ilgili problemdi, çözüm aşamasına geldik. Onunla ilgili dosyayı tamamladığımızda kamuoyuyla paylaşacağız.

696 ile ilgili işçilerin problemleri var, onun çözülmesi daha kolay. Hazırlıkları tamamlandı, 90 bin civarında işçi kapsam dışında kaldı. Onların kamuya, kadrolu olarak geçmesi konusunda çalışmaları tamamladık. Onun da uygulamaya sokulacağının haberini vermek isterim. Türkiye dünyanın yaşadığı krizlerin etkisi altında ama aynı zamanda Türkiye insanlık için çok önemli adımlar attı.


Bizim toplu sözleşmelerle bütün sendikacıların bize söyledikleri bir şey var: Toplu sözleşmede elde ettiğimiz ücreti sonuna kadar elde etmek istiyoruz. Bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Maliye ve Ekonomi Bakanı'yla görüşmelerimiz var. Vergideki oynaklığın düzenlenmesi gerekir, bu konuyla ilgili Bakan Beyle görüştüm, olumlu olduğunu söyleyebilirim.

Sözleşmeli personel meselesi, basında yer aldı. O doğru değil, Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmedi. Hazırlığımızı yaptık, Sayın Cumhurbaşkanımızla değerlendirmeyi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşırız.

Çıkacak reel enflasyon nedir, ona göre değerlendireceğiz. Aralık ayında ortaya çıkan tabloya göre değerlendirmeyi yapacağız."

SONRAKİ HABER