Emeklilerin İkramiye ve Aylık Bağlama Oranı Mücadelesi

Emeklilerin ikramiye ve aylık bağlama oranı mücadelesi hakkında bilgi veren bir haber makalesi. EYT Federasyonu’nun yeni ismi ve hedefleri anlatılıyor.

Emeklilerin İkramiye ve Aylık Bağlama Oranı Mücadelesi

Emeklilerimiz, geçim sıkıntısı çekiyor ve hükümetten haklarını talep ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası ile bir kısım emekli olabilse de, mağduriyetleri devam ediyor. EYT Federasyonu, yeni ismiyle emeklilikte yaşa takılanlar ve emekliler olarak, emeklilerin sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor.

EYT yasası, 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanları kapsıyordu. Bu tarihten sonra sigortalı olanlar ise, kademeli emeklilik sistemi nedeniyle, bir günle veya bir ay ile emekliliği kaçırıp, 17-20 yıl daha beklemek zorunda kaldılar. Bazıları da eski çalışma bakanının sözüne güvenip borçlanma yaptılar, ancak primleri yeterli olmadığı için emekli olamadılar. Bu durumda olan binlerce kişi var.

Emeklilerin bir diğer sorunu da aylık bağlama oranı. AK Parti hükümeti, 2008 yılında bu oranı %100’den %30’a düşürdü. Bu da emekli maaşlarının çok düşük olmasına neden oldu. Emekliler, bu oranın yeniden yükseltilmesini istiyor. Ayrıca, Cumhuriyet’in 100. yılında verileceği söylenen 5 bin liralık ikramiyenin de gerçekleşmesini bekliyor.

EYT Federasyonu, emeklilerin haklarını savunmak için mücadeleye devam ediyor. Federasyonun yeni ismi, emeklilikte yaşa takılanlar ve emekliler olarak değişti. Federasyon, hem EYT’lilerin hem de emeklilerin sorunlarını çözmek için hükümetle görüşmeler yapmayı planlıyor.

SONRAKİ HABER