Ehliyeti olanlara uyarı yapılmıştı! 81 ilde çalışmalar başladı ceza üstüne ceza yağacak aman dikkat

Türkiye'de sürücü belgesi olan milyonlar için son dakika duyurusu yapıldı. Buna göre ise il il tüm şehirlerde başlatılan yeni düzenleme ile birlikte vatandaşlara adeta ceza yağıyor. Ehliyeti olanlara uyarı yapılmıştı! 81 ilde çalışmalar başladı ceza üstüne ceza yağacak aman dikkat

Ehliyeti olanlara uyarı yapılmıştı! 81 ilde çalışmalar başladı ceza üstüne ceza yağacak aman dikkat

Ehliyeti olanlara uyarı yapılmıştı! 81 ilde çalışmalar başladı ceza üstüne ceza yağacak aman dikkat - Türkiye'de sürücü belgesi olan milyonlar için son dakika duyurusu yapıldı. Buna göre ise il il tüm şehirlerde başlatılan yeni düzenleme ile birlikte vatandaşlara adeta ceza yağıyor. Zor günlerden geçen vatandaşın üzerine bir yük daha binerken bu süreçte birçok bölgeye kurulan yeni elektronik sistemler ile birlikte otomatik olarak cezalar evinize gönderilecek. İşte detaylar ve daha fazlası kamugundemi.com adresinde yer alıyor.

Daha önce de birçok kez duyurusu yapılan 81 ilde egzoz elektronik denetleme sistemi seferberliği olan EGEDES resmen hayata geçti. Plaka okuma sistemleri ile birlikte araçların plakaları otomatik olarak okunacak ve tespit edilecek olan araçların plakalarına da ceza kesileceği bildirildi. EGEDES tarafından yapılan açıklamada; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hava kirliliğine karşı başlatıldı.

EYLÜL AYINDA BAŞLADI

EGEDES sisteminin başlaması ile birlikte vatandaşlara toplamda 2 bin 815 TL idari yaptırım uygulanacaktır. Yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.

“2872 sayılı Çevre Kanunu dahilinde 2 bin 815 TL idari yaptırım uygulanacaktır” denildi.

Araç sahiplerinin Çevre Kanunu'nda ifade edilen yükümlülüklerinin kişiler tarafından yerine getirilmemesi durumunda kontrol edilebilmesi adına trafik kaynaklı hava kirliliği önlemleri alındı. 

Birçok şehirde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı il müdürlüklerinden yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.

"İlimizde, İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan veya yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep motorlu taşıt sahiplerine idari para cezası uygulanmaktadır. Diğer taraftan ilimizde pilot uygulamalarına başlanan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile trafikte egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar otomatik olarak, trafik akışını da aksatmadan çok daha kolay ve hızlı olarak tespit edilebilecek."

ÖLÇÜM YAPTIRMAYAN SÜRÜCÜLERE 2.815 TL İDARİ CEZA

Yeni gelen sistem ile birlikte ölçüm yaptırmamış olan vatandaşlar için 2 bin 815 TL idari ceza uygulanacak. Cezalar otomatik olarak kişilerin ikametgah adresine belge olarak gönderilecek.

SONRAKİ HABER