E-Serbest meslek makbuzu nedir, nereden alınır nasıl sorgulanır?

E-Serbest meslek makbuzu, serbest meslek yaparak hayatını sürdürenler için düzenlenen bir belgedir. Bu belge, serbest meslek sahibi bireylerin faaliyetlerine ait yapılan işlerin ve bu işlerin miktarı ve fiyatları gibi bilgileri gösterir.

E-Serbest meslek makbuzu nedir, nereden alınır nasıl sorgulanır?

Serbest meslek yapanların edinmesi gereken e-serbest meslek makbuzu, serbest meslek sahiplerinin başvurusu ile verilen bir belgedir. Dolayısıyla serbest meslek sahibi her birey, e-serbest meslek makbuzu için ilgili kurumlara başvuru yapmalıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortamda raporlaması yapılan makbuzdur. E-Serbest meslek makbuzu kullanan ve elektronik ortama geçiş yapan mükellefler, kayıt dışı ekonomiyi önlemek, zamandan tasarruf etmek gibi temel nedenlerle yapılmaktadır. Gereksiz kaynak kullanımını oldukça azaltan bir yöntem olarak kabul edilen bu yöntem maliyet tasarrufu yapılmasına da olanak tanır. 

SERBEST MESLEK MAKBUZU BAŞVURUSU

Elektronik ortamda da başvurusu yapılabilen serbest meslek makbuzu,  1 Şubat 2020 tarihinden sonra faaliyete başlayanların başlangıç tarihinden sonraki 3’ncü ayın sonuna kadar birini seçerek uygulamaları gereken yöntemlerdir. Bununla birlikte başvuru yöntemleri şu şekilde sıralanmıştır;

 • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portal yöntemi
  Özel entegratör yöntemi
  Doğrudan entegrasyon yöntemi ile başvurular alınmaktadır. 

 

E-Serbest meslek makbuzu nedir, nereden alınır nasıl sorgulanır?GİB PORTAL ÜZERİNDEN SERBEST MESLEK MAKBUZU BAŞVURUSU 

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portal yöntemi, ücretsiz başvuru yapılabilecek bir yöntemdir. Elektronik Arşiv Başvuru Kılavuzu doğrultusunda başvuru adımlar izlenmelidir. Mükellefler ''https://portal.efatura.gov.tr/EArsivPortalBasvuru/'' adresi üzerinden başvuru yapmalıdırlar. Başvuru adımları da şu şekilde paylaşıldı;

 • Mali mührün bilgisayara kurulumu yapılmalıdır.
 • GİB portalının ana sayfasından imzalama aracı masaüstüne indirilmelidir. 
 • İndirme işlemi başladığında imzalama aracı uygulaması için önce sakla ve sonra Run butonuna tıklanmalıdır. Dolayısıyla bu adım ile beraber arka planda e-fatura elektronik imza uygulaması çalışmaya başlar.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı e-fatura imza uygulamasına giriş yapınız. Bunun dışında GİB portal yöntemini kullanarak başvuruda bulunma butonuna tıklanmalıdır.
 • Kayıt ekranı açılır ve ekranda talep edilen bilgilerin girişi yapılmalıdır.
 • Karta giriş ve imza işlemlerinin tamamlanması için uyarı ekranı ile karşılaşacaksınız.
 • Java programı ikonuna tıklayarak programın aktif hale getirilmesi sağlanmalıdır.
 • Kartı tanımlı olmayanlar Tanımla butonuna tıklayarak kartlarını tanımlamalıdırlar.
 • İmzala butonuna tıklayarak imzalama işlemini gerçekleştirin. Bununla birlikte işlemin başarılı olduğuna dair e-posta gelip gelmediği kontrol etmelisiniz.
 • Bununla birlikte E-posta geldikten sonra portala giriş yapabilirsiniz.

 

E-SERBEST MESLEK MAKBUZU NE İŞE YARAR?

Elektronik serbest meslek makbuzu, yapılan tahsilatların kanıtı niteliğinde bir evrak olmasıdır. Ayrıca kanunen serbest meslek makbuzunun kesilmesi zorunludur ve vergi mükelleflerinin 2 adet kesmeleri gerekmektedir. Makbuzlardan biri müşteriye, diğeri ise makbuzu kesen tarafta kalmalıdır.  Öte yandan elektronik serbest meslek makbuzu uygulamasına dahil olunmaması halinde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’ndaki cezai hükümler uygulanmaya başlamaktadır. E-serbest meslek makbuzu uygulamasına dahil olunması için belirlenmiş bir süre vardır. Dolayısıyla bu süre kapsamında serbest meslek makbuzlarını elektronik belge olarak düzenlemezlerse ceza almaktadırlar. Konuya ilişkin tüm ayrıntılar Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden takip edilebilmektedir. 

 

 

SONRAKİ HABER