Çiftçi kredisi başvuru şartları nedir, vade sayısı ve faiz oranları ne kadar, hangi banka verecek?

Çiftçilerin gündeminde 'Çiftçi Destek Kredisi' yer alıyor. Çiftçiler verilecek kredinin faiz oranı ile vade sayısını merak ederken bir yandan da hangi banka aracılığıyla kampanyadan faydalanacağını bilmek istiyor.

Çiftçi kredisi başvuru şartları nedir, vade sayısı ve faiz oranları ne kadar, hangi banka verecek?

Çiftçi kredisi başvuru şartları nedir, vade sayısı ve faiz oranları ne kadar, hangi banka verecek? - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’nda yaptığı konuşma kapsamında çiftçi destek kredisi ile müjdeyi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik sıkıntı yaşayan çiftçilere kamu bankaları aracılığıyla 250 bin liraya kadar destek sağlanacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından çiftçiler ise kredinin nereden, hangi şartlarla alınacağına dair sorularını gündeme taşıdı.

ÇİFTÇİLERE 250 BİN LİRA DESTEK KREDİSİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladığı yeni Çiftçi Destek Kredisi paketi kapsamında kişi başına 250 bin liraya kadar verileceğini duyurdu. Söz konusu kredinin yıllık faiz oranı yüzde 9,75, vade süresi de 36 ay olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Çiftçi Destek Kredisi'ne ilişkin "Kişi başına 250 bin liraya kadar verilecek bu kredinin yıllık faiz oranı yüzde 9,75 ve vade süresi 36 aya kadar olacaktır" diyen Erdoğan, "İkinci müjdemiz, Tarımsal KOBİ Kredisi'dir. Kredimizin üst limiti 15 milyon lira, devlet tarafından ödenen kısmı dışındaki yıllık faiz oranı yüzde 4,75'tir.'' dedi.

ÇİFTÇİ KREDİSİ ŞARTLARI NELER?

Çiftçi Destek Kredisi'nin uygulamaya geçirileceğinin müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Çiftçiden tüketiciye uzanan aşamanın hiçbir halkasını atlamadan, sistemi bir bütün olarak geliştirecek adımlar atıyoruz. İlk olarak Çiftçi Destek Kredisi'ni uygulamaya geçireceğimizin müjdesiyle başlıyoruz.'' dedi ve söz konusu kredinin kamu bankaları aracılığıyla verileceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Üçüncü başlığımız Tarım Borç Transferi Kredisi. Bu krediyle başka bankalardan yüksek faizle kredi kullanmış çiftçilerimizi Ziraat Bankamızda sağlayacağımız uygun şartlarla bu yükten kurtarmayı amaçlıyoruz. Üst limiti 5 milyon lira olacak kredinin faiz oranı yüzde 9,75, vadesi 60 aydır. Önümüzdeki günlerde Ziraat Bankası'nın yanında Ziraat Katılım'ın da çiftçilerimize düşük maliyetli finansman sağlayabilmesini temin edecek bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Tüm bu kredi imkanlarının çiftçilerimize ve işletmelere hayırlı olmasını diliyorum.'' diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuya ilişkin başvuru tarihleri ve detayların ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor.

SONRAKİ HABER