Bakan Nebati'den ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla vergi kaçakçılığı ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelede açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati'den ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar

Bakan Nebati'den ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar - Hazine ve Maliye Bakanlığı Müfettişleri 2022 yılında yürüttükleri denetimler sayesinde 207 bin 958 rapor incelemesi sonucu 76 milyar TL'yi aşan tutarda vergi ve ceza önererek kayıp ve kaçağı ile kamu zararı önlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye Yüzyılı vizyonuyla harekete geçilen bu yolda üretim, istihdam, ihracat ve yatırım alanlarında 2022 yılında hayata geçen Türkiye Ekonomi Modeli işlerliği devam ettirilecek uygulamaya konulan politikalarda istikrarlı ekonomik gelişimin sürdürülmesini sağlayacaklarını bildirdi. İhracata katkı sağlayan mükelleflere teşvik destekleri devam ettirilecek. Terörün finansmanıyla mücadelede vergi kaçakçılığı ve kamuda kayıplar önlenmesinde yüklü miktarda cezai işlem uygulandı.

TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ

Bakan Nebati'den ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar

Bakan Nebati, haksız rekabeti önlemede, 'Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 2011 yılında kurulan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımız, bir asrı aşan kurumsal tecrübesiyle kayıt dışı ekonomiyle mücadele, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanını önlemek amacıyla vergi incelemelerine kararlı bir şekilde devam ediyor. 

2022 yılında yürütülen vergi incelemelerinde; incelenen mükellef sayısı, düzenlenen rapor sayısı, önerilen vergi ve ceza tutarları ile vergi kaçakçılığı nedeniyle bulunulan suç duyurusu sayılarında Cumhuriyet tarihinin bir yıldaki en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırdık.' ifadelerini kullandı.

VERGİ İNCELEMELERİNDE KESİLEN CEZA

Bakan Nebati'den ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar - Resim : 2

Vergi incelemesi tamamlanan mükellef ile düzenlenen rapor sayıları sonucu elde edilen verileri sosyal medya hesabında paylaşan Bakan Nebati, vergi suçu işleyen kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Bakanlık vergi müfettişlerinin 2022 yılı denetimleri ile ilgili Bakan Nebati, 'Bakanlığımız Vergi Müfettişlerince 2022 yılında yürütülen denetimlerde, 77.610 mükellefin vergi incelemesini tamamlayarak 207.958 adet rapor düzenledik. Söz konusu denetimlerde 76 milyar TL’yi aşan tutarda vergi ve ceza önererek vergi kayıp ve kaçağı ile kamu zararını önledik.

VERGİ SUÇU RAPORU SAYILARI

Bakan Nebati'den ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar - Resim : 3

Vergi inceleme ve denetim görevlerini yürütürken her zaman olduğu gibi devletimizin ve mükelleflerimizin haklarını koruyarak vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanıyla mücadele edecek, vergi kayıp ve kaçağı nedeniyle oluşan haksız rekabeti önlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.' açıklamalarında bulundu.

2023 yılında döviz kuru engellemesinde ilk atak bugün Resmi Gazete'de menkul kıymetlere ilişkin tebliğ ile bankalarda uygulamaya konulan oranlar değiştirildi.

SONRAKİ HABER