Bakan Murat Kurum: İkinci el konutlarla ilgili çalışmalar yapacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, vatandaşların ikinci el konut alabilmesi üzerinde çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Bakan Murat Kurum: İkinci el konutlarla ilgili çalışmalar yapacağız

Bakan Murat Kurum: İkinci el konutlarla ilgili çalışmalar yapacağız - İkinci el konutlara yönelik çalışmalar yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün Anltaya'nın Manavgat İlçesinde TOKİ konutları teslim töreninde konuştu. Bakan Kurum, ikinci el konutlarla ilgili vatandaşların alabilmesi için çalışmaların yapılacağını söyledi.

Bakan Kurum, 'Vade oranları ilk el konutlar için vatandaşımızın bir taraftan konut almasını sağlayacak bir taraftan da konut arzını artacak bir kampanya. Akabinde ikinci el konutlarla ilgili vatandaşlarımızın alabilmesi için çalışmaları da yapacağız. Tüm dünyada sosyal konut anlayışı rafa kaldırılmışken biz cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımızın yanındayız.' ifadelerini kullandı.

ORTA GELİRLİYE KONUT KAMPANYASI

Yeni Evim Konut Finansmanı kapsamında, Türkiye'de 81 il genelinde mahalle ve sokaklarda bulunan yapılar 100 bin konut projesine dahil edildi. 16 Ocak'ta başlayacak projede detayları kamuoyuna duyurmak üzere Emlak Konut adına internet adresi kurulacak. Gelişmeler ve detaylar buradan halka aktarılacak.

Yeni Evim projesinde 0,69 kredi ve 15 yıl vade imkanı sayesinde 100 bin kişi sıfır konut sahibi olacak. İkinci el konutlarda da çalışmalar yapılacağını işaret eden Bakan Kurum, tüm dünyada sosyal konut anlayışı rafa kaldırılmışken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Türkiye Yüzyılı'na damga vuracak projelerle vatandaşların yanında olduklarını söyledi.

YENİ KONUT FİNANSMAN MODELİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı ortaklığında geçtiğimiz günlerde açıklanan Yeni Konut Finansman Modeli ile Yeni Evim Kampanyası 81 il geneli ilk etapta 100 bin konut satışı hedefleniyor. Konut arzı ve üretimi arttıkça belirlenen sayının artma ihtimali olduğu bilgisi paylaşıldı. Mevcut kampanyada konut bedelinin yüzde 10'u peşin alınacak. İsteyen vatandaşlar daha fazla ödeme yapabilecek.

Kampanyada sıfır evler 0,69'dan başlayan kredi imkanı ile 15 yıl vadeli, ödemede zorluk yaşanmaması adına hane gelirinin yüzde 40'ı baz alınarak geri ödeme tablosu oluşturularak taksit bedeli belirlenecek.

Orta gelirliye uygun fırsatlarla 81 il geneli 100 bin konut 16 Ocak'ta açıklanacak duyuru sonrası başvurular başlayacak.

SONRAKİ HABER