Bakan Koca: Artan talepler karşısında 115 bin personel alacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alım talepleri doğrultusunda yeni gelişmeyi açıkladı. 85 bin yeni çalışan arkadaşımızla, 115 bin ilave personel istihdamı sağlanacak.

Bakan Koca: Artan talepler karşısında 115 bin personel alacağız

Bakan Koca: Artan talepler karşısında 115 bin personel alacağız - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Kurumu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü 2021 yılı hesap kanun teklifi, 2023 yılı bütçe kanun tekliflerinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunumunu gerçekleştirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında bakanlıkların 2023 yılı bütçe görüşmelerini ele almaya devam ediyor. Görüşme sonrası Bakan ve diğer yetkililerce açıklamalar geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, personel alımı ile ilgili, 'Artan talepler karşısında 7 gün 24 saat kesintisiz verilen hizmetlerin çalışanlarımız üzerindeki yükünü takdir edersiniz. Sağlıkta Beyaz Reform çerçevesinde almayı planladığımız 85 bin yeni çalışma arkadaşımızla, 115 bin ilave personel istihdamı sağlamış olacağız.' diye müjdeyi verdi.

Bakan Koca, UMKE ekiplerinin görev yerleri hakkında, 'Bu yıl içinde Bolu, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Zonguldak, Burdur, Bilecik ve Ağrı illerinde meydana gelen sel felaketlerinde, Bartın ili Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazasında UMKE erkenden olay mahallindeydi. Askeri harekat bölgelerinde, sıcak savaş nedeniyle Romanya-Ukrayna sınır kapısında, sel felaketine maruz kalan Pakistan'da seyyar hastaneleri ve mobil sağlık üniteleriyle uluslararası itibara sahip UMKE ekiplerimiz görev yapıyor.' dedi.

Bakanlığın acil durumlarda kullanacak ekipmanlarına değinen Koca, 'Acil Sağlık Hizmetleri organizasyonumuz 6 bine yakın ambulansımızla ülkemizin tamamını çerçevelemektedir. Kara, hava ve deniz ambulanslarımızla hizmet veriyoruz. Bugüne kadar 57 bin hasta hava ambulansıyla, 31 bin hasta deniz ambulansıyla taşınmıştır. Bu yılın ilk 10 ayında kara ambulanslarımızla taşınan hasta sayısı 6 milyona yaklaşmıştır' ifadelerini kullandı.

Hastanelerde randevu sisteminde iş yükünün hafiflemesi adına Koca, 'Her polikliniğe bir tıbbi sekreter görevlendirip hekimlerin iş yükünü azaltıyoruz. Mesai sonrası çalışmayı da teşvik ederek kapasitemizi yükseltiyoruz. Bunun yanı sıra bazı branşlarımızda hekim artışına hala ihtiyacımız olduğunu ifade etmeliyim.' şeklinde konuştu.

Beyaz Reform çatısı altında taleplere sahip çıkılacağına vurgu yapan Bakan Koca, 'Sağlık ailemizle birlikte vatandaşlarımızın sağlığını güvence altına almak için yeni bir reform başlatmalıydık. Beyaz Reform çerçevesindeki taleplerimize sahip çıkarak sağlıkta şiddetin önlenmesi, malpraktis davalarına karşılık güvence oluşturulması ve özlük hakları konularındaki düzenlemeleri yapan Yüce Meclisimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu sayede sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddet suçları, Katalog Suçlar çerçevesine alındı. Iyi hal indirimi kalktı. Yüzde 50 oranında ceza artırımı geldi.' açıklamalarında bulundu.

2022 yılı Mayıs ayında bir ilk gerçekleşti. Çiftlere rehberlik yapılarak yeni doğan ve belirli bir yaşta olan bebeklere SMA araştırması yapıldı. 118 yavruya SMA tanısı konuldu.

SONRAKİ HABER