Bakan Bilgin'den hayal kırıklığı yaratan asgari ücrete zam açıklaması! “Hayali değil, gerçekçi bir rakamın üzerinde durulması gerek!”

2023 yılı asgari ücret zammını belirlemek adına gerçekleştirilecek olan toplantılar için geri sayım devam ederken Bakan Vedat Bilgin’den kafa karıştıran bir son dakika açıklaması geldi.

Bakan Bilgin'den hayal kırıklığı yaratan asgari ücrete zam açıklaması!

Bakan Bilgin'den hayal kırıklığı yaratan asgari ücrete zam açıklaması! “Hayali değil, gerçekçi bir rakamın üzerinde durulması gerek!” 2023 yılı asgari ücret zammını belirlemek adına gerçekleştirilecek olan toplantılar için geri sayım devam ederken Bakan Vedat Bilgin’den kafa karıştıran bir son dakika açıklaması geldi. 

2021 yılın son çeyreğinde bir anda değişen ekonomik dengeler, gündelik hayat şartlarının da aynı doğrultuda ağırlaşmasına sebep oldu. Eylül ayında dolar kurunun yakalamış olduğu agresif çıkıştan etkilenerek aralık ayının ortasında rekor seviyelere ulaşan altın fiyatları ile döviz kurları, hemen hemen her hizmet kalemine yüksek oranlarda zamların yansıtılmasına yol açtı. Yükselen enflasyonun da etkisi ile alım güçleri düşen ve nakde olan ihtiyaçları ciddi derecede artan tüketiciler, Ocak 2022 tarihinde açıklanan yüzde 50,5’lik tarihi asgari ücret zammı ile birlikte nefes aldı. Ancak bu rahatlık hali hiç de uzun sürmedi.

Ocak ayının başında açıklanan asgari ücret zammının yüzde 50,5 oranında olması ilk etapta kulağa oldukça cazip gelirken enflasyonun artmaya devam etmesi yüksek zam oranının kısa süre içerisinde erimesine sebep oldu. Bu durum tüketicinin geçim derdinin iyice büyümesine sebep olurken sürpriz bir karar ile tarihte ilk kez asgari ücrete ara zam yapılacağı açıklandı. Temmuz ayının başında açıklanan yüzde 30’luk ara zam ile birlikte yüzleri gülen tüketiciler, kontrol altına alınamayan olumsuz ekonomik gelişmeler sebebi ile yine kısa süre içerisinde zam tutarlarının eridiğine şahitlik etti.

Asgari ücrette yaşanan gelişmeler yakından takip edilmeye devam edilirken gözler Ocak 2023 zamlarına çevrildi. Aralık ayının ilk haftasında ilk toplantılarını gerçekleştirecek olan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’ndan çıkacak olan zam kararı için geri sayım devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den yeni bir açıklama geldi.

SORULARI YANITLADI!

3600 ek göstergenin ardından EYT düzenleme çalışmalarına başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son günlerde vatandaşlar tarafından en çok takip edilen yetkililerden birisi oldu. Son olarak Star TV Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, önemli bilgiler verdi.

“YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE OLUR MU?”

Kendisine yöneltilen “asgari ücret zammı yüzde 50’nin üzerinde olur mu?” sorusun yanıtlayan Bakan Bilgin, kafaları karıştırdı. İşletmelerin ödeyebilecekleri düzeyde bir asgari ücret belirlemeye çalıştıklarını belirten Bakan Bilgi, “hayali değil, gerçekçi bir rakamın üzerinde durulması gerek” ifadelerini kullanarak yüksek zam beklentilerinin suya düşmesine sebebiyet verdi.

SONRAKİ HABER