Bakan Akar'dan harekat mesajı: Terör koridoruna müsaade etmedik etmeyeceğiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve kara harekatına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar'dan harekat mesajı: Terör koridoruna müsaade etmedik etmeyeceğiz

Bakan Akar'dan harekat mesajı: Terör koridoruna müsaade etmedik etmeyeceğiz - Pençe-Kilit harekatı kapsamında 491 terörist etkisiz hale getirilerek, şimdiye kadar sahada yürütülen operasyonlar arasında teröristlerin inine kadar girilen, sınır hattı boyunca iç ve dış güvenliği sağlamak adına gerçekleştirilen mücadelede kararlılıkla devam ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çanakkale ziyaretinde askeri operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Terör koridoruna müsaade edilmeyeceği, kökünün kazınacağına vurgu yaptı. DAEŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek ordu olmamız, 4 bin 500 teröristin etkisiz hale getiren kahraman Türk Ordusu, zaferlerine yenisini daha ekledi.

Bakar Akar, mutabakat muhtıralarına değinerek, ' Pençe-Kilit Harekatı kapsamında 491 terörist etkisiz hale getirildi. Terör koridoruna müsaade etmedik, etmeyeceğiz.  DEAŞ ile göğüs göğse savaşan tek ordu TSK. Ve 4 bin 500 teröristi etkisiz hale getiren ordu Türk ordusu. Muhataplarımızın; Rusya ABD ve diğer ülkelerin, bizimle yaptıkları mutabakat muhtıraları var. Buradaki sözlere uymaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Harekatlarda tek amacımız ülkemizin hak ve hukukunu korumak. Ne yapmamız gerekiyorsa yeri ve zamanı geldiğinde TSK bugüne kadar olduğu gibi gereğini yapmaya devam edecek.' ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak ve Suriye kuzeyinde aktif olarak 2016 yılından beri operasyonlar yürütmektedir. Bu kapsamda bölgede verilen mücadele en direkt teröristler hedef alınıyor. 85 milyon vatandaşın can ve mal güvenliğinin yanı sıra milli beraberlik ve sınır güvenliği açısından yakın tarihte kara harekatı daha düzenlenebilir. Milli Güvenlik Kurulu, dün akşam 3 saat 10 dakika süren bildiriyi yayınladı. Teröristlerin kökü kazınana kadar durmayacağız.

Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı davranışlarını ele alan Bakan Akar, 'Komşumuz Yunanistan ile münasebetlerimizde biz gerçekten sabırlı, uluslararası hukuka uygun, gerçekten barış için ne yapılması gerekiyorsa diyalog içinde her zaman tekliflerimizi ortaya koyuyoruz. Aramızdaki problemleri diyalog yoluyla çözelim. Yapılan tüm yanlışlara rağmen biz sabırla barışçıl yöntemlerle bunların çözüleceğine inanıyoruz. Bizim diyalog çağrımız zafiyet değildir, korku değildir.' dedi.

Diyalogdan kaçan Atina yönetimi, uluslararası alanda uydurma harita ve anlaşmalarla arkasına aldığı ABD Kongresi ve AB müştereklerinin gazına gelerek Ege'de fevri davranışlarına son vermediği sürece, 'Bir gece ansızın gelebiliriz' açıklamalarının ardından aykırı davranışlarını sonlandırdı.

SONRAKİ HABER