Aralık 2022 Aile Destek Programı ödemeleri bekleniyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç aileler için oluşturulan Aile Destek Programı kapsamında aralık ayı ödemelerinin ne zaman hesaplara geçeceği merak konusu oldu. Kasım ayında ödenmeye başlayan yardımlarda gözler aralık ayına çevrildi.

Aralık 2022 Aile Destek Programı ödemeleri bekleniyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma ihtiyacı olan ailelere Aile Destek Programı kapsamında ödemeler yapılıyor. Aralık ayının gelemsi ile sosyal yardım programı kapsamında yapılacak ödemelerin ne zaman hesaplara yatacağı merak konusu oldu. Eğitim, sağlık, gıda ve barınma gibi pek çok alanda ödeme yapılan paket kapsamında kasım ayı ödeme tarihleri araştırılıyor. 

ARALIK 2022 ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Aile ve Destek Paketi ödemeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda kasım ayında 2,5 milyon ailenin hesabına yatırılmıştı. 8 Kasım tarihinde yapılan ödemelerin ardından gözler aralık ayı ödemeleri için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na çevrildi. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinde yer alan bilgilerde şu ifadelere yer verildi: ''Program dahilindeki gelecek ödemelerde de aynı uygulama sürdürülecek olup destek sağlanacak ayın sonunda ödeme işlemleri güncel veriler ışığında başlatılacaktır. İşlemleri takip eden ayın ilk haftasında ise hak sahibi vatandaşlarımıza Türkiye Aile Destek ödemeleri ulaştırılacaktır.''

HER AYIN İLK HAFTASI İŞARET EDİLDİ

Bakanlığın resmi web sitesinden yayımlanan duyuru ile her ayın ilk haftası hak sahiplerinin hesaplarına geçecek olan Aile ve Destek Paketi ödemelerinin 5-11 Aralık tarihleri arasında yapılması bekleniyor.

Aralık 2022 Aile Destek Programı ödemeleri bekleniyor!

AİLE DESTEK PAKETİ ÖDEMELERİ NE KADAR?

Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan ödemeler kapsamında şartlara bağlı olarak 850 ile bin 250 lira aralığında bir yardım yapılıyor. Bakanlık, ödemeleri Çocuk Destek Bileşeni kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre gruplandırıyor. İşte yapılan ödemelerin detayları;

  • 1-2 çocuklu hanelere 350 lira,
  • 3 çocuklu hanelere 450 lira,
  • 4 çocuklu hanelere 550 lira,
  • 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 lira ilave destek sağlanıyor. Öte yandan bakanlık tarafından yapılan açıklamada yeni tutarların kasım ayı ödemelere yansıtılacağı ifade edildi. 

AİLE VE DESTEK PAKETİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile ve Destek Paketi ödemelerinden yararlanmak isteyen aileler, E-Devlet üzerinden ya da ikametgah adreslerinin bulunduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş olan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları'na bireysel olarak başvuru yapabiliyor. 

AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURU ŞARTLARI

  • Aile Destek Programına başvuran kişinin sağlanması gereken şartlar şu şekilde sıralandı;
  • Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması,
  • Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması durumlarında başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Şartları sağlayan ve yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar, bu desteğe E-Devlet ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları'ndan başvuru yapabiliyor. 
SONRAKİ HABER