Analiz Uzmanı nedir, nasıl olunur, 2023 maaşları ne kadardır?

Yeni yıla girilmesi ile birlikte pek çok meslek hakkında yayınlanan iş ilanlarına göre ne iş yaptıkları ve ne kadar maaş aldıkları gibi konular oldukça merak edildi.

Analiz Uzmanı nedir, nasıl olunur, 2023 maaşları ne kadardır?

Zaman zaman yayımlanan iş ilanlarına bakıldığında en fazla merak edilen ve alımların yapıldığı mesleklerden biri alan analiz uzmanlarının ne iş yaptığı ve ne kadar maaş aldıkları gibi konular oldukça merak konusu haline gelmiştir. 

ANALİZ UZMANI NEDİR? 

Tanım anlamında çok bilinmemesinden kaynaklı olarak en çok merak edilen ve aranan konu analiz uzmanlarının ne olduğudur. Gelen açıklamalar doğrultusunda analiz uzmanları mevcut sektörün tüm eğilim ve pazarlama koşullarını inceler. Yaptığı araştırmalar neticesinde belirli ürün ve hizmetlerin potansiyel satışlarını öngören raporlayan kişi olarak bilinmektedir. 

ANALİZ UZMANLARI NE İŞ YAPAR? 

Meslek hakkında bilinenlerin az olmasından kaynaklı olarak en çok aranan ve merak edilen konuların arasından analiz uzmanlarının ne iş yaptıkları yer almıştı. Gelen bilgiler üzerine analiz uzmanlarının iş alanları,

 • Şirkette günlük, haftalık ya da aylık olarak rapor hazırlamak,
 • Hazırlanan raporları üst yönetime sunmak,
 • Şirket içerisinde veri analizi hazırlayarak satış/pazarlama ekibini desteklemek,
 • SPSS yazılımı ile çalışmak,
 • Veri projeleri hazırlamak ve sunmak,
 • Yapılan analizler sonrası hazırlanan tasarımların uyumluluğunu test etmek,
 • Teknolojiyi yakından takip etmek,
 • Potansiyel müşteri, rakip, tedarikçi ve ekonomik koşullar hakkında bilgi toplamak,
 • Veri güvenliğini sağlamak,
 • Bilişim teknolojileri departmanı ile sürekli irtibat halinde olmak,
 • Genel muhasebe kayıtları aracılığıyla harcama ve finansman analizleri yapmak görevleri ile tanımlandı. 

NASIL ANALİZ UZMANI OLUNUR? 

Konu hakkında en çok merak edilen konulardan biri de kişilerin nasıl analiz uzmanı olabilecekleri konusu hakkında olmuştu. Gelen bilgilere göre analiz uzmanı olmak için sağlanması gerekli olan şartlar şu şekilde verildi; 

Öncelikle bu alanda çalışabilmek için kişilerin tamamlaması gereken belli başlı eğitim şartları bulunmaktadır. Bu eğitim şartları İşletme, İktisat, Matematik, Endüstri Mühendisliği gibi dört yıllık bölümlerden mezun olmanın yanı sıra  Sigortacılık, Matematik, İktisat, Endüstri Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak da gerekmektedir. Bu bölümlerde alınan Genel Matematik, Analiz 1, Analiz 2, Reel Analiz, Fonksiyonel Analiz, Genel Muhasebe, Finansal Muhasebe, İstatistik 1 ve İstatistik 2 gibi derslerin tamamlanması halinde oldukça kolay bir şekilde kişilerin kendilerini geliştirmek ve istedikleri alana yönlenmeleri açısından analiz uzmanı olabilme olasılıkları oldukça yüksektir. 

ANALİZ UZMANLARI NE KADAR MAAŞ ALIR? 

Meslek hakkında en çok merak edilen konulardan biri de analiz uzmanlarının ne kadar maaş aldıkları konusunda olmuştur. Bakıldığı zaman meslek alanında yaygın bir iş potansiyeli bulunduğu için kişilerin net bir maaşları bulunmamaktadır. Ortalama bir maaş vermek gerekirse de bu tutar 17 bin TL olarak belirlenmiştir. 

SONRAKİ HABER