Alzheimer hastalığının semptomlarını azalttığı belirtilen ilaç onay aldı!

Alzheimer hastalığını yavaşlattığı belirtilen Leqembi adlı ilaç ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onay aldı.

Alzheimer hastalığının semptomlarını azalttığı belirtilen ilaç onay aldı!

Alzheimer hastalığının semptomlarını azalttığı belirtilen ilaç onay aldı: ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yaptığı açıklama ile Alzheimer hastalığının belirtilerini yavaşlatan hatta yok eden bu ilacın Japon ilaç şirketi Eisai ve ABD'li Biogen adlı  iki şirketin ortak yapımı olan bu ilaç için onay verildiği duyuruldu. 

Yapılan açıklamada söz konusu ilacın Alzheimer hastalığının erken evrelerinde olanlar için kullanımı için reçete verileceği açıkladı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Nörobilim Ofisi Direktörü Dr. Billy Dunn söz konusu ilaç ile ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

"Alzheimer hastalığı, hastalar üzerinde ölçülemeyecek kadar olumsuz etkiye yol açıyor ve sevdikleri üzerinde yıkıcı etkileri bulunuyor. Bu ilaç, Alzheimer'ın altta yatan hastalık sürecini hedefleyen ve etkileyen en son tedavidir" şeklinde konuştu.

Üretilen bu ilaç bir yıllık Alzheimer tedavisinin yaklaşık olarak 2 bin 500 dolara denk geleceği açıklandı. İlaç test sürecinde erken evrede olan toplamda 800 kişi üzerinde denendi. 18 ay boyunca bu ilacı alanlarda semptomların ilerlemesinin yüzde 27 oranında azaldığı ortaya çıktı. 

 

SONRAKİ HABER