Almanya çifte vatandaşlıkla ilgili önemli bir değişikliğe gidiyor!Bu habere en çok Türkler sevinecek

Almanya koalisyon hükümeti çifte vatandaşlık ile ilgili önemli bir değişiklik yapmayı planlıyor. Bu değişiklik Alman vatandaşlığına geçisin kolaylaştırılması yönünde olacak. Çifte vatandaşlık hakkındaki bu değişikliğe en çok Almanya'da yaşayan Türklerin destek vermesi bekleniyor.

Almanya çifte vatandaşlıkla ilgili önemli bir değişikliğe gidiyor!Bu habere en çok Türkler sevinecek

Almanya hükümeti çifte vatandaşlık yasası hakkında kapsamlı bir değişiklik yapmak için masaya oturdu. Söz konusu değişiklik ise Alman vatandaşlığı almak için ülkede 8 yıl aralıksız olarak yaşama şartı 5 yıla indirilecek.

Ayrıca Almanya'da yaşarken ülkeye uyum konusunda özel başarı gösteren vatandaşlar için ise bu süre daha da kısalarak 3 yıla indirilebilecek. Almanya'da yaşayan Türkler için önemli ve sevindirici bu haber ile ülke çifte vatandaşlık reformu kapsamında yeni bir düzenleme yapacak. Bu düzenleme ile Alman vatandaşlığı kazanmak için ülkede 8 yıl yaşama şartı 5 yıla indirilmiş olacak. Bu habere en çok Türklerin destek vereceği beklenmekte. 

PEKİ ALMAN VATANDAŞLIĞINA GEÇEBİLMEK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Almanya vatandaşlığa kabul ederken birçok kriter istemektedir. Kan bağı ile vatandaşlık direkt elde edilirken kan bağı söz konusu değilken de Alman vatandaşlığına geçiş mümkün. Alman vatandaşlığı kazanabilmek için istenen şartlar vardır. Bunlardan en önemlisi de Almanya'da yaşama süresidir. Bu süre şu anda 8 yıl fakat yapılacak olan düzenleme ile bu süre 5 yıla indirilecektir. 

Anne ve babanın Alman vatandaşlığı var ise hiç bir işleme gerek kalmadan çocukta Alman vatandaşlığına hak kazanır. Fakat yalnızca baba Alman vatandaşı ise gerekli yerlere müracaat edilerek vatandaşlık kazanılabilecektir. Anne veya Babanızdan hiç kimse Alman vatandaşı değilse o halde çok farklı prosedürlere tabi tutulacaksınız. Almanya'da yaşama şartının dışında bir de vatandaşlığı hak kazanmak için Almanca dilini iyi bir seviyede bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca sizlerden ülkenin demokratik ve sosyal düzenine uyum sağlayabileceğiniz ve saygı duyacağınızı kanıtlar nitelikte belgeler istenecektir.

SONRAKİ HABER