Adrese teslim atama iddiası: Ankara Üniversitesi’nin Sertifika Şartı Tepki Çekti

Ankara Üniversitesi’nin 254 personel alımı için istediği sertifikalar, mülakatın kaldırılacağına dair verilen sözler ve KPSS puanlarının tek kriter olması talebi gündemde. İşte detaylar.

Adrese teslim atama iddiası: Ankara Üniversitesi’nin Sertifika Şartı Tepki Çekti

Ankara Üniversitesi’nin 254 personel alımı için yayınladığı duyuru, iş başvurusu yapacak adaylardan istenen sertifikalar nedeniyle tepki çekti. Adaylardan meslekleriyle ilgisi olmayan sertifikalar talep eden üniversite yönetimi, KPSS puanının tek kriter olmasını isteyen atama bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

Sertifikalı İşe Alım İddiası

Ankara Üniversitesi’nin alacağı 254 personelin ilgili duyurusuna “Adrese Teslim iş ilanı” tepkisi yükseldi. Çünkü iş başvurusu yapacak adaylardan birden fazla sertifika isteniyor ama meslekleriyle ilgisi olmayan sertifikalar.

Örneğin, hemşirelerden istenen sertifikalardan birisi “kişiye özel sağlıklı ve zindelikli yaşam eğitmenliği sertifikası”. Tıbbi laboratuvar teknikerinden “sağlık hukuku eğitimi sertifikası” talep ediliyor. Ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak için “iletişim becerileri geliştirme sertifikasına” sahip olma şartı aranıyor. Büro personelinde aranan şartlardan birisi de “kişisel imaj yönetimi eğitimi sertifikasına” sahip olmak.

Bu sertifikaların nereden ve nasıl alınabileceği, ne kadar süre ve maliyet gerektirdiği ise belirsiz. Adayların bu sertifikalara sahip olmalarının iş performanslarına nasıl bir katkı sağlayacağı da tartışmalı.

Mülakat Sözü Tutulmadı

Kamuda iş başvurusu için zaten KPSS puanı şart. Ama üniversite yönetimi KPSS’yi tek kriter olarak kabul etmiyor. Mülakat yok ama sertifika şartı var.

Oysa seçim meydanlarında halka vaatte bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mülakatları kaldıracağını söylemişti. Ancak seçimi kazandıktan sonra ne mülakatları kaldıracağız ne de mülakat gibi mülakat yapacağız dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı kapısına giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “artık mülakat gibi mülakat yapacağız” sözleri için “itiraf” dedi. Geçmişte yaptığımız mülakatlar da aslında mülakat değildi yani bu da bir anlamda bir başka itiraf dedi.

KPSS Puanları Tek Kriter Olmalı

Muhalefet de atama bekleyenler de KPSS puanlarının tek kriter olmasını istiyor. Bu konuda sosyal medyada da kampanyalar düzenleniyor. Adaylar, liyakate dayalı, şeffaf ve adil bir atama süreci talep ediyor.

Bir yanda adrese teslim sertifikalı işe alım iddiası, diğer yanda kaldırılacağına dair söz verilen mülakatların devam edeceğine ilişkin açıklama, kamuda işe girmek isteyen binlerce gencin umudunu kırıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dışında bir mensubiyeti olmayanlar üzerinden yürüyen atamalar, ülkenin değerli insanlarını ve potansiyelini heba ediyor.

SONRAKİ HABER