Adli tıp uzmanı nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Yargıda oldukça önemli bir konuma sahip olan Adli Tıp uzmanının ne iş yaptığı ve ne kadar maaş aldığı gibi konular son derece merak edilmiştir. Peki Adli Tıp uzmanlarının görevleri nelerdir? İşte detaylar...

Adli tıp uzmanı nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Pek çok vatandaş tarafından oldukça merak edilen meslek gruplarından biri de Adli Tıp Uzmanları oldu. Yargıda son derece büyük bir yere sahip olan adli tıp uzmanları, özellikle bu alanları seven kişiler için son derece uygun meslek grupları arasına girdi. Araştırmayı seven ve meraklı kişiler için daha çok uygun olan ve son derece stresli bir iş olması nedeniyle de vatandaşlar tarafından görevler ve sorumluluklar en çok aratılanlar arasına girdi. 

ADLİ TIP UZMANI NEDİR? 

Tıbbi açıdan yargıda pek çok olayın aydınlanmasında son derece önemli bir rol oynayan Adli Tıp uzmanları bir bakıma tıbbi anlamda bilirkişi hizmeti vermektedir. Durum bu şekilde olunca da herhangi bir suç olayında, özellikle de durumun cinayet olması ile birlikte olayın aydınlatılması için en gerekli görülen personel adli tıp uzmanlarıdır. 

Adli Tıp Uzmanları tarafından toplanılan ve kanıtlanabilir bir hale döndürülen bulguların yargı organına etki edebilmesi için uzun çalışma süreleri verilmiştir. Elde edilen analizler sonucunda yargıya sunulan kanıtlar kimi zaman katili ortaya çıkarırken kimi zaman da kişilerin neden hayatını kaybettiği gibi konuların aydınlanmasında yardımcı olmaktadır. 

Adli tıp uzmanı nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

ADLİ TIP UZMANI NE İŞ YAPAR? 

Bahsedilen gibi Adli Tıp Uzmanı kişilerin işleri her zaman bir suçun işlendiği olay yeri ile ilgilidir. Bu nedenle de orada bulunan bulguları tespit etmek ve otopsi yapmak gibi önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklar ise başlıca şu şekildedir; 

  • Olay yerini incelemek 
  • Olay yerinde kalan bulguları titiz bir şekilde toplayarak örneklerin testini gerçekleştirmek 
  • Otopsi yapmak 
  • Gerektiği durumlarda DNA analizi ve babalık testi yapmak 
  • Daha çok suç içerikli olaylar için Kriminalistik ve balistik incelemeler yapar 
  • Çıkan sonuçları kanıtlar ile birlikte rapor etmek gerekmektedir. 

KİMLER ADLİ TIP UZMANI OLABİLİR? 

Adli Tıp Uzmanı olabilmek için taşıması gereken belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler her zaman kişilerin işlerini daha iyi yapabilmesi ve bu süreçte kimsenin yıpranmaması adına önem kazandırmaktadır. Otopsi gibi ciddiyet ve büyük bir sabır gerektiren işlerde çalışılacağı için kişilerin kesinlikle disiplinli, sabrı ve konsantrasyonu güçlü olması gerekmektedir. Tüm bunlar ile birlikte mantıksal, tarafsız, analitik düşünme yeteneğine sahip kişilerin bu işlerde çalışması her zaman işlerin seyrinin daha iyi ilerlemesini sağlamaktadır. 

ADLİ TIP UZMANI NE KADAR MAAŞ ALIR? 

Adli Tıp Uzmanı olan kişilerin çalışma sürelerine ve çalıştıkları statülere göre değişiklik göstermekle ile birlikte maaşlarında değişiklik gösterilmektedir. Fakat ortalama olarak bakıldığı zaman bir kişinin ortalama maaşı 26.500 TL civarındadır. 

SONRAKİ HABER