Kademeli Elektrik Tarifesinde Değişiklik Olacak mı? Bakan Dönmez Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Doğalgaz kesintisi, kademeli elektrik tarifesi. Kademeli elektrik tarifesi kalkacak mı? Bakan Dönmez açıkladı.

Kademeli Elektrik Tarifesinde Değişiklik Olacak mı? Bakan Dönmez Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Habertürk TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Doğalgaz kesintisi, kademeli elektrik tarifesi gibi pek çok konuda açıklama yaptı.

KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDEBİLİRİZ

Vatandaşın şikayetçi olduğu kademeli elektrik tarifesine ilişkin Bakan Dönmez: "Tüketim limitine ilişkin gerçekten ihtiyaç varsa değişikliğe gidebiliriz. 150 kilovatsaat kalacak diye bir kaidemiz yok." dedi.

DOĞALGAZ KESİNTİSİ

İran'ın doğalgaz kesintisine ilişkin konuşan Dönmez: "İran'da kendi taraflarında bir istasyonda kaçak söz konusu. 20 Ocak itibarıyla akışı sonlandırmış oldular. 3 gündür böyle sıkıntı ile karşı karşıyayız. İlk etapta sanayi ve işverenlerimizle temasa geçmek suretiyle 10 günlük süreci biraz fedakârlık yaparak nasıl atlatırız, onun planlamasını yaptık.

Şu anda hamdolsun sanayimiz de üretim kapasitesi açısından oldukça iyi bir seviyeye geldi. Tabii bizim de kontrol edemediğimiz durum oldu. Hafta sonu bakan yardımcımızın başkanlığında bir ekibimizi İran'a gönderdik. 'Mümkünse tehir edelim, kış sonrasına bırakalım, mümkün olursa kısaltalım akış başlasın' dedik. Onlar da mümkün olduğunca çalışacaklarını belirttiler. Tekrar bir gaz akışı olabilir mi diye şartları değerlendiriyorlar.

Biz mümkün olduğu kadar kısa süre içinde sorunun kaldırılması için girişimde bulunduk. Benzer hava koşulları İran'ın batı tarafını etkiliyor. Bakalım inşallah en kısa sürede hâl çaresini buluruz." ifadelerini kullandı.

HERHANGİ BİR BORCUMUZ YOK

İran'ın doğalgaz kesintisinin borçtan kaynaklandığı iddialarına: "İran'a herhangi bir borcumuz söz konusu değil. Zaten karşı taraftan da böyle bir açıklama yapılmış değil. İran'da iç talebin arttığı ve böyle bir kesinti olduğuna dair duyumları aldık ama resmi olarak bunu doğrultma durumumuz yok.

İran da iç tüketimini planlamaları gerekiyor. Eğer mücbir sebep yoksa, alıcınına sözleşmeden kaynaklı bir takım yaptırım ve müeyyide hakları var. Karşı taraf kabul etmediğinde uluslararası tahkime taşınıyor konu. İnşallah o boyuta gelmeden çözülür. Sözleşmede her iki tarafın yükümlülüğü var. Bunlara uyulmadığı takdirde hangi yaptırımlar uygulanacağı belli.

Hem aradaki yazışmalar, hem de görüşmelerde İran tarafı 10 gün içinde bu işin çözüleceğini deklare etti. Biz daha da kısa sürede yapılması uyarısını yaptık." diyerek yanıt verdi.

SONRAKİ HABER