Jilet, falçata, faça İzleri POMEM-PMYO Polis olmaya engel mi, izi olanlar polis olabilir mi 2022?

Bazı kişilerin gençlik dönemlerinde vücutlarına yaptıkları jilet ya da falçata izleri kalıcı hasarlara neden olur ve bu izler vücutta kalır. Polis olmak isteyen kişiler ise bu izlerin mesleğe engel olup olmadığını araştırmaktadır. Peki; jilet, faça, falçata izleri polis olmaya engel midir?

Jilet, falçata, faça İzleri POMEM-PMYO Polis olmaya engel mi, izi olanlar polis olabilir mi 2022?
Bu haberin içeriğinde rahatsız edici görseller olabilir. Haberi okuyacak olan kişilerin bu durumu göz önünde bulundurması gerekir.

Polis olmak ve devlete bağlı olarak polislik mesleğini icra etmek bazı kişilerin çocuklu hayalidir. Bazı kişilerin ise hedefleri arasında yer alan polislik için ise bazı kesin şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler devlete bağlı olarak polislik mesleğini icra edebilirler.

Polis olarak çalışmak isteyen vatandaşlardan talep edilen şartlar, polislerin devleti temsil eden vatandaşlar arasında yer almaları nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Polis olacak olan adayların başvurularını yaparken gözetilen şartlar arasında ise vücuttaki iz ve dövmeler için geçerli bazı maddeler yer almaktadır.

Vücudunda belli izler ya da dövmeler olan kişilerin polislik görevini yerine getiremeyeceği belirtilse de bu kanun yüzeysel olmayıp kendi iç dinamiklerine sahiptir. Polis olacak olan kişilerin karşılaması gereken şartlar arasında yer alan bu şartlara uyum sağlamayan kişiler ise polis olarak çalışamazlar.

Peki; vücuttaki jilet, yara, dövme, faça ya da falçata izleri polis olmaya engel midir?

Jilet, falçata, faça İzleri POMEM-PMYO Polis olmaya engel mi, izi olanlar polis olabilir mi 2022?

JİLET İZİ POLİSLİĞE ENGEL MİDİR 2022?

Vücudunun bazı bölgelerinde iz ya da dövmeler bulunan vatandaşların polis olmalarına engel durumları mevcuttur.

Vücutta genellikle kol kısmında bulunan jilet izlerinin polisliğe engel olması için ise bazı koşullar vardır.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan şartlar ve koşullar arasında polis olarak çalışacak kişilerin 5 metre uzaklıktan belli olmayan izlere sahip olması durumunda polislik yapmalarına engel bir durum ortaya çıkmaz. Ancak polis olacak kişinin dövme ya da jilet izlerinin 5 metre uzaklıktan belli olması durumunda polisliklerine engel durumlar mevcut bulunur.

EGM tarafından bu konu ile ilgili duyurulmuş olan maddeler ise şu şekildedir;

  • Beş metreden bakıldığında herhangi belli izi olan ve eşgal belirleyici özellik taşıyan polis adaylarının başvuruları kabul edilmeyecektir.
  • Yazlık üniforma içerisinde vücudun açık kalan bölgelerinde olan dövme ve kalıcı izler polislik mesleğine engel oluşturmaktadır.
  • Yazlık üniforma içerisinde vücudun belli olan kısımları dışında kalan izler ve dövmeler polislik mesleğine engel teşgil etmemektedir.