İsveç merkezinde PKK/YPG, Türkiye karşıtı gösteri ve propaganda!

İsveç'in merkezinde İskandinavya'nın en büyük şehirleri arasında yer alan etki tepki bakımından büyük anlam ifade eden Göteborg'da terör örgütü sevicileri Türkiye karşıtı eylem ve gösteride bulundu.

İsveç merkezinde PKK/YPG, Türkiye karşıtı gösteri ve propaganda!

NATO'da imzalanan Türkiye, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç öncülüğünde oluşturulan 4'lü zirve görüşmelerinde anlaşma detaylarının belli olmasından sonra imzalanan muhtıra detaylarına İsveç'ten ilk tepki geldi. Muhtıra'nın imzalandığı günün hemen sonrasında basın mensupları ile bir araya gelen İsveç Başbakanı Andersson ve Dışişleri Bakanı Ann Linde tarafından terör örgütleri maddelerini masada kabul etmelerine rağmen kamuoyuna açıklamaları esnasında verdikleri söz karşısında ters düştüler. Türkiye tarafından anında net cevap gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İsveç'in verilmiş olan sözü şudur, 73 teröristin Türkiye'ye iadesi. Öncelikle PKK, YPG, PYD, FETÖ bunların silinip atılması lazım. Bunlarla ilgili yasal düzenlemeleri bir an önce bitirmeleri lazım. Teröristleri vereceğinize, yasaları değiştireceğinize söz veriyorsunuz, bunlar yerine gelmezse kusura bakmayın, bu söz yerine gelecek.'' ifadelerini kullanarak İsveç'in imzaladığı anlaşmadaki maddelere ters düşen söylemlerine karşı net tavır sergileyen söylemlerde bulundu.

İsveç'in şuan da sergilemiş olduğu tavır ve söylemler NATO'ya katılım sürecimiz ve Türkiye'nin blokajını kaldıracak anlaşmayı imzaladık, bundan sonra artık biz de bir üyeyiz kafasıyla devam ediyor. Sergilenen tavır ve tutumun ilerleyen günlerde Türkiye'nin muhtırada belirttiği özellikle terör örgütleri üzerinden yürüttüğü politikanın meyvelerini alabilecek mi yoksa İsveç sergilemiş olduğu verilen sözün aksini ifade eden hareketlerde bulunmaya devam mı edecek. Kısa süre içerisinde başlangıç olarak belirtilen 73 teröristin bir an önce iadesi gerçekleşmesi gerekiyor. Türkiye bu talebinde ısrarcı ve bir an önce meclis, anayasa kabul görmesi için oy birliğine gidilmesini istemektedir.

İsveç'te toplanan bir grup terör örgütü PKK/YPG yandaşı, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan muhtıranın iptal edilmesi yönünde taleplerde bulunarak gösteri ve eylemde bulundu. Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri açıldı. İsveç'in bir çok şehir ve meydanında birden farklı noktasında sayıları fazlaca olan grup gösteri de bulundu.