İşsizlere SGK'dan Kötü Haber: GSS Primlerine Yüzde 41 Zam Yapıldı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yayımladığı genelge ile herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışmayanların faydalandığı Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerine zam yapıldığını açıkladı. 2022 GSS primleri ne kadar oldu?

İşsizlere SGK'dan Kötü Haber: GSS Primlerine Yüzde 41 Zam Yapıldı!

Herhangi bir işyerinde çalışmayan ya da sosyal güvencesi olmayanları kapsayan isteğe bağlı sigorta primi olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerine de zam geldi.

YÜZDE 41 ZAM YAPILDI !

GSS'den faydalanan vatandaşlar, 2022 yılında aylık 150,12 TL Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek.

ÖDEME GÜCÜ OLMAYANLAR NE YAPACAK?

Genel Sağlık Sigortası primine yapılan zammın ardından, primi ödeme gücü olmayanların ne yapacağı da merak konusu oldu. Maddi gücü yetersiz olan vatandaşlar, ikametlerinin olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na gidip gelir testi yaptıracak. Gelir testinin sonucuna göre; hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinin altında ise eğer bu kişilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini devlet karşılayacak.

Bu kişiler üniversite hastaneleri ve devlet hastenelerinde sağlık hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Haber

GELİR TESTİ NEDİR? KİMLER YAPTIRIR?

Gelir testi, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin, prim ödemesi yapıp yapmayacaklarını, yaparlarsa ne kadar ödeme yapacaklarını tespit etmek amacıyla yapılır. Gelir testleri ikametin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır.

Gelir testi yapıldıktan sonra kişinin gelirinde herhangi bir değişiklik olduysa yeniden gelir testi yapılır.

2021 YILINDA GSS PRİMİ NE KADARDI?

Maddi geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerden alınan Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi, 2021 yılında 107,33 TL olarak alınıyordu.