İslam Memiş, Dolar Kuruna İlişkin Açıklamalarda Bulundu: O Seviyeye Çıkarsa, Enflasyon ile Mücadele Etmek Kolay Olmaz!

Giderek yükselen ekonomi piyasalarına ilişkin yorumlarını güncelleyen İslam Memiş, dolar kuruna ilişkin seviye vererek yeni dönem enflasyon savaşına dikkat çekti. İşte Memiş’in açıklamalarına yönelik haberin ayrıntıları…

İslam Memiş, Dolar Kuruna İlişkin Açıklamalarda Bulundu: O Seviyeye Çıkarsa, Enflasyon ile Mücadele Etmek Kolay Olmaz!

Geride bıraktığımız yılın aralık ayında döviz kurlarında ve altın piyasasında gözlenen rekor seviyeler, ülke sınırları içerisinde yaşayan her kesimden vatandaşın bütçesinin direkt olarak etkilenmesine sebep olmuştu. Yeni dönemde de aktif hareketlerini sürdüren piyasalar, vatandaşların endişelenmelerine ve buna bağlı olarak da uzman yorumlarını araştırmalarına sebep oldu.

Kendi kariyer hayatı içerisinde uzun yıllardır aktif olarak yer alan ancak tüm ülke vatandaşları tarafından 2021 yılı itibari ile tanıdık bir sima haline gelen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, çeşitli faktörler çerçevesinde dalgalı hareketlerini sürdüren piyasalara dair yapmış olduğu yorumları güncelledi. Hem dolar fiyatlarına hem de enflasyona dair açıklamalarda bulunan Uzman Memiş, kritik uyarılar yaptı.

“Piyasalar Şu An Sakin!”

İslam Memiş, Dolar Kuruna İlişkin Açıklamalarda Bulundu: O Seviyeye Çıkarsa, Enflasyon ile Mücadele Etmek Kolay Olmaz!

Bir süredir devam eden Rusya- Ukrayna savaşından ötürü artan emtia fiyatları, ekonomi piyasalarının da harekete geçmesine sebep oldu. Yaşanan gelişmeler ile birlikte ocak ayından itibaren 13 TL seviyelerinden işlem gören doları kuru, 15 TL seviyelerine dayandı.
Şu an müzakere sürecinde olan Rusya ve Ukrayna ülkelerinin, bu süreci ılıman bir ortam çerçevesinde devam ettirdiklerine dikkat çeken Uzman İslam Memiş, piyasaları bu hafta sakin kalacağını tahmin ettiğini dile getirdi. Ancak Memiş, olası bir olumsuz gelişmeden kurların tekrar artış gösterebileceğini de belirtti.

“Dolar Yükselirse, Enflasyon ile Mücadele Zorlaşır!”

Giderek artan enflasyon ile ilgili yorumlarda bulunan Uzman İslam Memiş, şu an da 14,80 TL seviyelerinden işlem gören dolar kurunun 15 TL seviyesinin üzerine çıkması durumunda, ülkece enflasyona karşı açılan savaşın kolay kazanılamayacağına dikkat çekti.

“Kur Korumalı Hesaplardan Çıkış Beklemiyorum!”

Geçtiğimiz yıl TL’nin döviz kurları karşısında değer kaybı yaşamasını engellemek amacı ile geliştirilmiş olan kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi, bu yıl oldukça fazla katılımcı ile varlığını sürdürüyor. Döviz kurlarında yaşanan ani artışların kur korumalı sistemden çıkışlara sebep olmayacağını ifade eden Uzman Memiş, bu süreçte sistemde kalmanın vatandaşların birikimleri açısından daha mantıklı olduğuna dikkat çekti.