İŞKUR'dan zam! Artık günlük 232 TL ödenecek 18 55 yaş arası herkesin başvuru hakkı var

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden İşbaşı Eğitim Programlarına katılım sağlayacak olanlar Temmuz 2022'de zamlı ödeme alacak. 18 55 yaş arasında olan herkesin başvuru hakkının olduğu İEP kurslarında günlük ücretler 232 TL'ye kadar çıkmış oldu. İş arayanlar, yenilemek isteyenler, işsizler, ev hanımları için yeni güncel İEP ilanları

İŞKUR'dan zam! Artık günlük 232 TL ödenecek 18 55 yaş arası herkesin başvuru hakkı var

Temmuz ayında birçok kalemde yapılan zamlar İŞKUR desteklerinin de değişmesine neden oldu. Asgari ücrete yapılan zammın ardından en düşük maaş ödemesi 5.500 TL olmuştu. İŞKUR'da bu ücret kapsamında ödemiş olduğu destek tutarlarını yeniledi. İlk yenilenen ödemelerden bir tanesi de İŞKUR İEP Kurs ücretleri oldu.

Daha önce gülük en fazla 179 TL olarak ödenen İEP kurs katılım ödemeleri Temmuz sonrası 232 TL oldu. Peki İEP kursları nedir, kimler katılır nasıl faydalanılır? İşte o detaylar.

İŞKUR İEP KURSLARINA KATILANLARA GÜNLÜK 232 TL

İEP kurslarına dair ilanları güncel olarak sizlerle paylaşıyoruz. Bu duyurular farklı meslek gruplarında kurs ilanı olup hiç iş tecrübesi olmayan adayların meslek edinmesini sağlıyor.

Kursların temel amacı firmaların işçi personel aradıkları alanlarda kurs düzenlemesi, bu kurslarda tüm mesleki bilgileri vermesi ve ardından o personelleri istihdam etmelerini sağlar. Bu süreç İŞKUR üzerinden kordine edilir.

İŞKUR kurs düzenleyen firmalar ile kursa katılan kursiyerlere özel destek sağlar.

Temmuz ayından kursiyerlere sağlanan destek ödemeleri yükseldi. Daha önce 179 TL olan günlük ücretler 232 TL'ye yükseldi. Özel durumda olanlar için ise ödeme rakamları yenilendi.

Kim Ne Kadar Günlük Ödeme Alacak?

İş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 211,55 TL ödeme yapılacak.

İEP kurslarına katılım sağlayan öğrencilere günlük 158,66 TL verilecek.

Daha önce işinden çıkarılmış ve şuanda işsizlik ödeneği alanlara günlük 105,78 TL harçlık verilir.

Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 232,71 TL cep harçlığı ödenmektedir.

İEP KURSLARINA KİMLER KATILIR?

İEP kurslarına katılım sağlamak için hem firmaların hemde katılımcıların sağlamaları gereken şartlar var. Katılımcılar için ilan edilen koşullar "İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak, Emekli olmamak, Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/programı tamamlamamış olmak, Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak, İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartlarının sağlanması gerekmektedir." maddeleriyle duyruuldu.

İŞKUR İEP KURSLARINA BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

İŞKUR üzerinden bu kurslara ulaşmak isteyenler kurumun internet sitesine erişim sağlayacaklar. Ardından kurs ilanlarını bulacaklar. Bu sayfa üzerinden kurs türünü seçerek arama yapacaklar. Bu şekilde tüm İEP ilanlarına ulaşacaklar.