İŞKUR typ kurs iş ilanlarına online başvurular nasıl yapılır? Üyelik ve profil işlemleri

Türkiye İş Kurumu üzerinden iş ilanı, kurs ilanı yada TYP ilanlarına başvuru yapacaklar online başvuru işlemlerini nasıl yapacaklar? İŞKUR profil oluşturma, üyelik sistemi ve online başvuru işlemleri için tüm ayrıntılar.

İŞKUR typ kurs iş ilanlarına online başvurular nasıl yapılır? Üyelik ve profil işlemleri

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden yayımlanan duyurulara başvuruda buluancak olan tüm adaylar, online başvuru yöntemini kullanabilir ve hem vakitten kazanabilir hemde tasarruf sağlayabilirler. Artık birçok işlem gibi iş başvuruları için de firmalar ilk olarak ön başvuru alıyorlar daha sonra ön başvuruların onaylanmasının ardından esas başvurular yapılıyor.

İŞKUR PROFİL OLUŞTURMA 2022

Daha önce İŞKUR sistemine üye olmamış vatandaşlar başvuru yapmak için ilk işlem olarak bu aşamayı tamamlayacaklar. Üyelik oluşturma işlemlerinin tamamlanmasının ardından vatandaşlar ikinci aşamaya geçecekler. İkinci aşama iş ilanlarının bulunması ve online başvuru süreci.

Profil Oluşturma Aşamaları

* İŞKUR resmi web sitesi olan iskur gov tr sayfasına erişim sağlayın.

* Açılan sayfada " İş Arayan " kısmını seçin ve tıklayın.

* Karşınıza seçenekler çıkacak buradan "Kayıt" yazan alana tıklayın.

* İş Arayan kısmına ulaşacak vatanadaşlar buradan Üye Ol seçeneğine tıklayacaklar.

Karşılarına bu sayfa çıkacak.

İŞKUR typ kurs iş ilanlarına online başvurular nasıl yapılır? Üyelik ve profil işlemleri

Yukarıda yer alan ekran ile karşılacak olan vatandaşlar bu sayfada yer alan tüm alanları dolduracaklar. Daha sonra diğer sayfaya geçecekler. Diğer sayfada kişinin çalışma ve eğitim durumlarına ilişkin bilgi alanları olacak. O alanların tümü eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulacak. Tüm alanların doldurulması ise üyelij işlemleri tamamlanmış olacak.

SİSTEME ÜYELİK İLE GİRİŞ YAPMAK

Vatandaşlar İŞKUR üzerinden online başvuru oluşturduklarına T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile sisteme giriş yapacaklar. Şifrelerini üyelik oluşturma aşamasında belirleyeceler.

ONLİNE BAŞVURU İŞLEMLERİ

İŞKUR açık iş ilanları sayfasından, kurs duyurularından yada TYP ilanlarından kendilerine iş bulan vatandaşlar sisteme giriş yapacak ve online başvuru adımlarını izleyecekler. Birçok firma başvuruları ön başvuru olarak İŞKUR üzerinden alıp ön başvuruların onaylanmasının ardından esas başvuruları alıyor.