İŞKUR İş İlanlarına Online Başvuru Nasıl Yapılır? Profil Üyelik Oluşturma

İŞKUR üzerinden iş ilanlarına online başvuru yapacak olanlar nasıl üye olacaklar, başvurularını nasıl yapacaklar? İşte tüm detayları ile bilinmesi gerekenler...

İŞKUR İş İlanlarına Online Başvuru Nasıl Yapılır? Profil Üyelik Oluşturma

Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanan iş ilanları sayısı son günlerde çok arttı. Bu ilanlara başvuruda bulunmakm isteyenlerin ilk tercihleri online başvuru kanalı. Birçok firma online başvuruları kabul ederken adaylar iş ilanlarını kaçırmamak için tüm işlemleri eksiksiz yapmak istiyorlar.

Peki online başvuru aşamalarında nelere dikkat edilecek? İşte söz konusu iş ilanlarına başvurularda izlenecek aşamalar.

İŞKUR'DA PROFİL OLUŞTURMA

İşi olmayan vatandaşlar için Türkiye İş Kurumu en önemli kurumların başında geliyor. İŞKUR işveren ile çalışan arasında köprü görevinde bulunup işçişlerin iş ile, işverenlerin ise personeller ile buluşmasında en kısa yol oluyor. Vatandaşlar işverenlerin İŞKUR üzerinden ilan ettikleri duyurular ile meslek sahibi olurken işverenler de talep etttikleri personel kadrolarını kurum üzerinden hazırladıkları duyurular ile kamuoyuna ilan ediyor. Bu sayede çok hızlı ve kolay şekilde hemde çok beklemeden o kadrolarda personeller bulabiliyolar.

Birçok alanda avantaj ve kolaylık sağlayan İŞKUR sisteminin kullanılabilmesi için ise sisteme üye olmak gerekiyor.

ÜYELİK İŞLEMLERİ

İŞKUR'a üye olmak isteyenler ilk olarak kurumun web sayfasına ulaşacaklar. (İskur gov tr ) adresine erişim sağlayan adayların karşısına temel hizmetler gelecek. Burada anasayfa üst tarafta üye "İş Arayan" bölümü var. Bu bölüme tıklandığında ise "Kayıt" seçeneği olduğu görülüyor. Adaylar bu sekmeye tıklayarak üye olmak için sayfayı açacaklar.

Açılan sayfada kişiye dair bilgilerin doldurulması istenecek. T.C. kimlik numarasından, ad soyad iletişim bilgileri gibi tüm alanlar doldurulacak. Burada önemli olan nokta eğitim ve meslek bilgilerinin tam doldurulmuş olması olacak. Çünkü firmalar eğitim ve meslek bilgilerine göre iş ilanları açıyor. İşveren ile çalışanların istedikleri öğrenim, tecrübe, meslek alanlarının eş olması durumunda ilanlara başvuru yapılabilecek.

İŞKUR'un kayıt sisteminde yer alan tüm alanların eksiksiz tam ve doğru bilgilerle doldurulmasının ardından üyelik işlemi tamamlanacak.

Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra vatandaşlar sisteme T.C. kimlik numarası ve belirledikleri şifre ile giriş yapacaklar. İstedikleri ve kendilerine uygun iş ilanlarına online kanallar üzerinden başvuru yapacaklar.