İşçilerin isteği belli oldu! Maaşlar Temmuz'da 4250 yerine 5950 ödensin

Asgari ücret tespit komisyonunda işçiler adına yer alan Türk İş Sendikası maaşlara enflasyon oranında zam yapılmasını istedi. Bu istek kabul görürse asgari ücret 5950 TL olabilir.

İşçilerin isteği belli oldu! Maaşlar Temmuz'da 4250 yerine 5950 ödensin

Emekli ve memurların maaşlarına ne kadar zam yapılacağına ilişkin sorular büyük ölçüde giderildi. Çalışma Bakanlığı'ndan gelen açıklamada maaş zam oranları yüzde 40 bandında olacağı ifade edildi. Bu kapsamda en düşük emekli maaşında bile 1000 TL'lik bir artış olacak. Memurlarda ise bu oran maaşa göre 2.500 TL'leri aşacak.

Bu dönemde asgari ücretliler için ise ara zam formülü uygulanacak. Hükümet bu kapsamda yıl ortasında işveren ve işçi taraflarını bir araya getirdi. Asgari ücret tespit komisyonu toplandı ve maaş zammı için teklifler ve talepler dile getirildi.

TÜRK İŞ ENFLASYON ORANINDA ZAM İSTİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçiler adında yer alan Türk İş Sendikasından ilk açıklama geldi. Komisyonun toplanmasının ve ilk toplantının sona ermesinin ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay taleplerini kamerlar önünde dile getirdi.

Atalay asgari ücretli ve emeklilerin son yıllarda görülmemiş bir sıkıntı içerisinde olduklarını söyledi. Enflasyon oranlarının ortada olduğunu ifade eden Atalay asgari ücretliye nefes aldıracak bir düzenleme talep ettiklerini ifade etti.

Zam konusunda TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, "İnsanlar son yıllarda görülmedik bir ekonomik sıkıntı içerisinde. Oluşan enflasyon ortada, bu enflasyon çerçevesinde asgari ücretliye, dar ve sabit gelirliye nefes aldıracak bir düzenleme olmasını talep ediyoruz." dedi.

Şirketler üzerinden bir açıklama yapan Atalay, Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin 400'ünde sendika olmadığını vurgulayarak bu şirketlerin ihracat yaptıklarını ve çok iyi para kazandıklarını aktardı. Örgütsüz bir toplumda herkes asgari ücretli çalışan oluyor diyen Atalay yasal düzenleme isteyeceklerini aktardı.