İşçi, İşveren, Hükümet Görüşmeleri Hızlandı! Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanacak mı?

Asgari ücrete ara zam konusunun gündeme gelmesi ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafları işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin görüşmeleri başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak mı?

İşçi, İşveren, Hükümet Görüşmeleri Hızlandı! Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanacak mı?

Artan enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında asgari ücrete ara zam konusunun gündeme gelmesinin ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafları arasında görüşmeler hızlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in Kabine Toplantısı'nda konuya ilişkin sunum yapması bekleniyor.

16 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ı AK Parti Genel Merkezi'nde kabul etmişti. Bu görüşmenin ardından asgari ücrette artış beklentisi yeniden hareketlilik kazandı.

İŞÇİ VE İŞVEREN TARAFLARI BİR ARAYA GELDİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu taraflarından olan ve işverenleri temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından işçileri temsil eden TÜRK-İş'e geçen Akkol, başta asgari ücret olmak üzere çalışma hayatının gündeminde yer alan konuları görüştü. Hem Akkol hem de Atalay, asgari ücrete ilişkin görüş, tutum ve hassasiyetlerini dile getirdi.

Hafta başında yapılması öngörülen Kabine Toplantısı'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in asgari ücrete ilişkin sunum yapması, gelecek hafta asgari ücret zammı konusunda gelişmeler yaşanması bekleniyor.

İşçi, İşveren, Hükümet Görüşmeleri Hızlandı! Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanacak mı?

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANACAK MI?

Bir kişinin çalıştırılabileceği en düşük ücreti ifade eden asgari ücret, 2015 yılına kadar 6 aylık dilimler şeklinde belirlenirken 2016 yılında yapılan değişiklik sonrasında yılın tamamında geçerli olacak tek bir rakam olarak uygulanmaya başlandı.

Yasa doğrultusunda asgari ücret artışı için işçi, işveren, hükümetten 5'er temsilcinin oluşturduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması gerekiyor. Komisyon tarafından alınan zam kararı, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giriyor.

ASGARİ ÜCRET 4 BİN 253 LİRA

Asgari ücret 2021 yılında brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanıyordu. %50'lik zammın ardından 2022 yılında 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlendi. Asgari ücretli bir çalışanın işverene toplam maliyeti ortalama 5 bin 879 lira 70 kuruş seviyelerinde. 5 bin 4 lira brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruş sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruş da işveren işsizlik sigorta fonu.

SONRAKİ HABER