İş yerlerinde bu odayı açmak zorunlu! Bu odayı açmayan iş sahiplerine 4.635 TL ceza verilecek!

Bazı iş yerlerinde bulunması gereken bu odanın, iş sahipleri tarafından bulundurulmamasına büyük cezalar yağıyor! İşte işverenler tarafından mutlaka açılması gereken o oda!

İş yerlerinde bu odayı açmak zorunlu! Bu odayı açmayan iş sahiplerine 4.635 TL ceza verilecek!

Çalışan pek çok kişi tarafından bilinmeyen bazı haklar bulunmaktadır. Bu haklar kanunlar tarafından çalışan kişilere tanımlanmış ve mutlaka yapılması gerekenler olarak bilinmektedir. Bu kanunlardan biri de çalışan kadınlara yönelik hazırlanmış olan emzirme odaları içindir.

İş yerlerinde belli bir nüfusun üzerinde çalışan kadın personelin bulunması halinde iş yerlerine emzirme odası açma zorunluluğu bulunmaktadır. Emzirme odasının bulunmadığı iş yerlerinde yapılan denetleme ya da şikayetle üzerine para cezası kesilmektedir.

İŞ YERLERİNDE EMZİRME ODASI ZORUNLULUĞU

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 maddesine dayanılarak çıkan, Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 13. maddesi ile işverenlere İşyerlerinde Emzirme Odası ve Kreş açma zorunluluğu getirmiştir.

Bu yönetmeliğe göre iş yerleri belli bir sayının üzerinde kadın çalışanı bulunduğu noktada kanunlara göre mutlaka emzirme odası açmak zorundadır. Bir iş yerinde emzirme odasının açılması için gerekli olan şartlar ise şu şekilde verilmiştir;

  • İş yerinde çalışan kadın nüfusu, yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun 100 - 150 kişi arasında ise emzirme odası zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Eğer o iş yerinde 150 kişiden daha fazla kadın çalışan var ise de 0-6 yaş çocuklara bakılması ve yine emziren annelerin çocuklarını emzirebilmeleri için kreş odasu açmak zorunludur.
  • Bu kreş odalarına çocuklarına bakan erkek çalışanlar da dahildir.
  • İş yerinde çalışan kadınların çocukları olmasa ya da evli olmasalar dahi bu odaların açılması zorunludur.

EMZİRME ODASI BULUNMAYAN İŞ YERLERİNE CEZA

  • İş yerlerinde emzirme ya da kreş bulundurmayan işverenlere aylık olarak;
  • Az tehlikeli iş yerlerinde - 2.317 TL ceza
  • Tehlikeli iş yerlerinde - 3.090 TL ceza
  • Çok tehlikeli iş yerlerinde ise - 4.635 TL ceza verilmektedir.