İran Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Suriye Operasyonuna destek açıklaması! Suriye'de Esad ile görüşecek!

Geçtiğimiz günlerde Ankara'ya ziyarete gelen İran Dışişleri Bakanı mevkidaşı Çavuşoğlu ile bir araya gelerek ortak basın açıklamasında bulundu. Ana konu Türkiye'nin terör örgütleri karşısında kaygı ve endişeleri ele alındı.

İran Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Suriye Operasyonuna destek açıklaması! Suriye'de Esad ile görüşecek!

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan ile Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde ani bir kararla Ankara'ya bir araya gelerek ortak toplantı gerçekleştirdi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, ''Suriye ve Türkiye arasında barış ve güvenliği sağlamak için adım atmalıyız. Bölgede birtakım gelişmeler gerçekleşiyor. İran İslam Cumhuriyeti'nin her daim bölgede yapıcı bir rolü olması ve bölgede yeni bir krizin oluşşmasını önlemesi doğrultusunda çaba göstermemiz gerek. Suriye ziyaretimdeki hedeflerimizden biri bölgenin barışı ve güvenliğini sağlamak.'' ifadelerini kullanarak ikilem söylemler içeren açıklamalarda bulundu.

NATO Zirve Toplantısı öncesinde bir araya gelinme sebebi Türkiye'nin NATO'da terör örgütlerine karşı endişe ve kaygılarının giderecek anlaşmalarda bulunması dahilinde bir an önce Güney sınırımızda yer alan Suriye'nin kuzey bölgesinde konuşlanmış günden güne faaliyetleri arttıran ve topraklarımıza saldırıda bulunan terör örgütlerine yönelik operasyon oldu. Suriye'de yer alan özellikle belirli bölgelerde konuşlanmış ve Türkiye'nin 2016 yılından itibaren günümüze kadar gerçekleştirdiği harekatlar sonucunda oluşturulan güvenli bölge kapsamındaki toprakları genişletmek ve ülkemizde 2011 yılından beri 'sığınmacı' pozisyonunda yer alan Suriyelilerin ülkelerine sağlıklı dönüşlerinin sağlanması ve aynı zamanda yıllardır ülkemize hain saldırılar gerçekleştiren terör örgütlerinin o bölgelerden çıkartılması maksadıyla yakın zamanda Suriye'nin kuzey bölgesine Türk Silahlı Kuvvetleri önderliğinde operasyon hazırlıkları devam ediliyor. Hazırlıklar tamamlanınca düğmeye basılacak. Arka planda yönetilen siyasi süreç ile ilgili olarak Suriye'de yıllardır faaliyet gösteren aktörlerin ABD, Rusya, Türkiye ve İran'ın attıkları ve girişimde bulanacakları herhangi bir eylem dahilinde ortaklaşa haber portalının oluşturulması gerekiyor. Ani bir tamamlanmamış askeri ve siyasi hazırlığın sonucu yer alan her aktör için üstesinden kalkılamayacak boyut kazanabilir. Bu sebeple son günlerde ilk önce Türkiye-ABD işbirliği NATo zirvesi ve öncesinde başladı. Ardından Türkiye-İran görüşmelerinden gelicek net bir sonuçla beraber Suriye operasyonunda net karar aşamasına gelinecek.