İran dini lideri Hamaney Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Türkiye'nin Suriye operasyonu bölgeye zarar verir

Tahran'da gerçekleştirilen kritik zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi bir araya geldi. Önemli gelişmeler ele alındı. İran dini lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Suriye operasyonu ile ilgili söylemlerde bulundu.

İran dini lideri Hamaney Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Türkiye'nin Suriye operasyonu bölgeye zarar verir

İran dini lideri Ayetullah Hamaney Tahran'da zirve toplantısı için yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Türkiye'nin olası Suriye operasyonuyla beraber bölgenin istikrarsızlaşacağını belirtti. Hamaney, ''Suriye'ye yapılacak herhangi bir askeri saldırı bölgeye zarar verecek ve teröristlere fayda sağlayacaktır.'' dediği aktarıldı.

Tahran'da gerçekleştirilen kritik zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi bir araya geldi. Önemli gelişmeler ele alındı. İran dini lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Suriye operasyonu ile ilgili söylemlerde bulundu. Bir nevi Türkiye'yi üstü kapalı şekilde tehdit etti denilebilir. Suriye'de yıllardır İran destekli Hizbullah faaliyet gösteriyor. 1982 yılı kurulan ve başta Lübnan olmak üzere Suriye, Yemen ve Irak'ta etkinliği bulunuyor. İran ve Türkiye'de ise TV kanalları, Medya ve çeşitli türevlerde hareket alanları var.

İran'ın 1982 yılında Lübnan'da Hizbullah'ı kurma amacı İsrail'i ülkeden çıkartmak ve bölgede İsrail tehditini kırıp köküyle haritadan silmek gibi hedefleri var. Ama hayal ettiklerinin ötesinde tepki ve direniş ile karşı karşıya kalınınca Lübnan'da İsrail tehditini Hizbullah değil İran bile ortadan kaldıramaz vaziyette bulunuyor. İran dini lideri Hamaney'in bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dile getirdiği söylemlerin ışığında asıl yatan neden yıllardır sürdürdükleri reaksiyonların Türkiye'nin Suriye operasyonu ile son bulacağı veya kesintiye uğracağı kaygısıyla belirtilen söylem olarak algılanabilir.

Türkiye'nin özellikle Suriye sınırı bölgesinde sınır ve iç güvenliğini korumak amacıyla şimdiye kadar gerçekleştirdiği hareketlerin tam donanım ve en güçlü halini sahaya sürecek. Hazırlıkların tamamlanma aşamasında olduğu belirtiliyor. Hazırlık maksadını açarsak, askeri boyut tamamlanmış olmasının yanında sadece askeri olanak değil Suriye'de bulunan aktörler ile karşılıklı diyalog ve işbirliği dahilinde bulunulması gerekmektedir. Geçmiş yıllarda ve hareketlerde olduğu gibi ani alınan kararlar beklenmedik kayıp ve acılara sebebiyet verebiliyor. Suriye'de yer alan İran'ın diğer aktörlere nazaran Esad rejimi ile arasında siyasi bağlantısı en güçlü konumu var. Askeri, siyasi ve toplumsal işbirliği üst noktada bulunmasıyla beraber Türkiye'nin Suriye'nin kuzey bölgesine terör örgütlerine yönelik askeri operasyonu sadece PKK, YPG/PYD ve diğer uzantılarına değil İran ve Esad rejimine bağlı milislerin de zarara uğrayacağı anlamına gelmektedir.