İptal Edilen KPSS Hakkında Ağızları Açık Bırakan Bir İddia Daha Geldi! 'Meğer Cevaplar...

Son günlerde Türkiye gündeminin orta yerinden düşmeyen KPSS hala konuşulmaya devm ederken ortaya atılan iddialar son bulmak bilmedi. Geçtiğimiz pazar günü milyonlarca adayın katılımı ile gerçekleşen KPSS iptal edilmişti. İptal edilmesinin ardından yeni iddialar ortaya atılmaya başlandı.

İptal Edilen KPSS Hakkında Ağızları Açık Bırakan Bir İddia Daha Geldi! 'Meğer Cevaplar...

Geçtiğimiz pazar hayalindeki mesleğe kavuşabilmek için milyonlarca adayın girdiği KPSS iptal edilmişti. KPSS'de çıkan sınav sorularının daha önce bir yayınevinin denemesinde olması akılları karıştırmış ve milyonlarca adayın sınavın iptal edilmesini istemesine neden olmuştu. KPSS ile ilgili bir iddia daha ortaya atıldı.

KPSS sınavı hakkında ortaya çıkan iddialar sonrası sınavın iptal edilmesi konuşulmuş ve ÖSYM Başkanı görevden alınmıştı. ÖSYM Başkanının değiştirilmesinin ardından geçtiğimiz gün sınavın iptal edildiği resmi şekilde duyurulmuştu. 2022 KPSS'nin iptal edilmesinin ardından ortaya atılan bir iddia daha sosyal medyada çok konuşuldu.

KPSS ile İlgili Bir İddia Daha

Son dakika kararıyla iptal edilen 2022 KPSS hakkında bir iddia daha ortaya atıldı. O skandal iddia sınavda cevapların soruların içinde şifrelenerek verilmiş olması yönünde gelişirken Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin'in söyledikleri gündeme bomba gibi düştü. Daha önce Yediiklim yayınevine ait bir deneme de soruların benzerinin çıktığı iddiaları ortaya atılırken yayınevinden açıklama gelmişti. Bu iddiaları reddeden yayınevinin ardından ortaya atılan bir iddia daha gündem oldu.

Sınavla ilgili yeni iddiayı ortaya atan eğitim uzmanı Sadık Gültekin söyledikleriyle gündeme damga vurdu. KPSS Türkçe sorularında şifreleme yöntemi ile cevapların sorularda verildiğini söyleyen Gültekin Şifrelemeyi ilk kelime ile son kelimede yapmışlar. Soruda cumartesi kelimesi geçiyor. 4. soru da C seçeneği Cumartesi C ile başlıyor. Albert Camu da Camu'yu vurguladığımızda vurguda ilk C seçeneği gelir, Doğru cevap C. Vebayı vurguladığımızda da ilk seçenek hangisi 'veBa' B. Doğru yanıt B.' dedi.

ÖSYM Başkanından İptal Açıklaması

KPSS sınavbı hakkında ortaya atılan iddialar sonrası Halis Ergün ÖSYM Başkanlığı görevinden alınmış ve yerine Bayram Ali Ersoy atanmıştı. Görevinin başında geçen Bayram Ali Ersoy 31 Temmuz'da gerçekleştirilen KPSS'nin iptal edildiğini açıkladı. ÖSYM Başkanı Ersoy rsoy, İlk inceleme sonuçlarına göre sınavdaki soruların, bir yayınevinin sorularıyla benzerlik gösterdiği tespit edildi. 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos'ta yapılacak KPSS oturumları da ertelenmiştir. Sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede açıklanacak' dedi.