İOKBS 2022 Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Şartları Neler, Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

Devletin, burs almak isteyen öğrenciler için geliştirmiş olduğu sınavlardan biri olan İOKBS’nin, bu sene ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Burs yardımından faydalanmak isteyen öğrenciler için sınav detayları paylaşıldı. İşte 2022 İOKBS haberine ilişkin ayrıntılar…

İOKBS 2022 Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Şartları Neler, Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

Eski adı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim masraflarını karşılayacak maddi yeterliliği olmayan ailelerin çocukları, ilgili şartları sağladıkları takdirde İOKBS’ye girip, devletten eğitim bursu almaya hak kazanabiliyorlar. Peki, 2022 İOKBS ne zaman yapılacak? Öğrencilere ne kadar burs yardımı yapılacak?

İOKBS 2022 Ne Zaman Yapılacak?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na girerek devletin eğitim bursu hizmetinden yararlanmak isteyen öğrenciler, yeni dönem sınav detaylarına ulaşmak amacı ile arama motorlarında ki sorgulamalarına devam ediyorlar.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan kurum sınavlarına göre İOKBS’nin bu yıl, 4 Eylül tarihinde düzenleneceği bilgisi paylaşıldı. Ancak sınav başvurularının ne zaman yapılacağı ya da sınav giriş ücretinin ne kadar olacağı ile ilgili bilgiler henüz paylaşılmadı. İlgili sorularının cevaplarının, sınav tarihine yakın bir zamanda yayınlanacak olan sınav başvuru kılavuzu aracılığı ile yayınlanması bekleniyor.

Güncel İOKBS Bursu Ne Kadar?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen İOKBS sonucunda başarılı olan öğrencilere ödenen burs miktarı hem sınava girecek olan öğrenciler hem de öğrencilerin velileri tarafından sıklık ile merak ediliyor.
Mali konularda yapılan yeni dönem düzenlemeleri ile birlikte, İOKBS sonucunda başarılı olan öğrencilere 468,54 TL’dir.

İOKBS Başvuru Şartları Neler?

İOKBS 2022 Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Şartları Neler, Ne Kadar Ödeme Yapılıyor? - Resim : 1

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavına giriş yapmak isteyen öğrenciler için sınav başvuru şartları şu şekilde belirlendi:

  • Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 5., 6., 7., 8., 9., 10. ya da 11. sınıf seviyesinde olmak
  • Sınıf tekrarı yapmamış olmak
  • Okul değiştirme cezası almamış olmak
  • İlgili mali şartları sağlıyor olmak

İlgili şartları sağlayan öğrenciler, bursluluk sınavında başarılı oldukları takdirde 18 Haziran 2022’de açıklanması beklenen yeni bursluluk ücretlerinden yararlanabileceklerdir.