İlaç kullananlara ölüm sıcakları uyarısı! Meteoroloji raporu sonrası tek tek açıkladılar

Önümüzdeki hafta içerisinde hava sıcaklıklarının bazı kentlerde 10 derede birden artabileceği ifade edilirken öğlen saatlerinde dışarı bile çıkılmaması gerektiği uyarısı yapıldı.

İlaç kullananlara ölüm sıcakları uyarısı! Meteoroloji raporu sonrası tek tek açıkladılar

Türkiye'de 81 il genelinde hava sıcaklıklarının artması bekleniyor. Önümüzdeki hafta içerisinde sıcaklıkların ortalama 5 derece ile 6 derece arasında yükselmesi öngörülürken uzmanlar bazı illerde sıcaklık değişimlerinin daha fazla olabileceği uyarısında bulundular.

SICAKLIKLAR ARTIYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen haftalık değerlendirme raposunda sıcaklıkların özellikle Marmara Bölgesi, Kıyı Ege ve Akdeniz Bölgelerinde mevsim sıcaklıklarının çok üzerinde olacağı açıklandı. Tüm Türkiye'de açık bir hava beklenirken Avrupa'da etkili olan ölüm sıcaklıklarının Türkiye'de de etkisini göstebileceği ifade edildi.

SICAKLIK BEKLENTİSİ

İl il uyarı! Bu şehirlere dikkat öğlen dışarı bile çıkılmamalı sıcaklık artacak

SAĞLIK UZMANINDAN UYARI

Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Köksal sıcak hava dalgası için özel uyarılarda bulundu. Özellikle ilaç kullanan vatandaşlar için özel uyarılarda bulunan Cengiz Köksal, "Yazın ilaçlar doktorların önerdiği şekilde kullanılmalı. Günde en az 1.5-2 litre su tüketilmeli. Akdeniz mutfağına uygun beslenilmeli, güneşin tepede olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı, çıkılırsa da efordan uzak durulup şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalı." önerilerinde bulundu.

SIVI KAYBINA DİKKAT

Memorial Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ayça Serap Çakır'da vatandaşların sıvı kaybına vurgu yaparak sıvı alımlarının önemine dikkat çekti.

Kalp, diyabet, tansiyon gibi kronik hastalığı olanların bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini ifade eden Ayça Serap Çakır kaybedeilen minerallaer için ayran ve maden suyu içilmesi gerektiğini söyledi. Çakır uyarılarını "Güneşin tepede olduğu saatlerde D vitamini alımı artar. En fazla 10-15 dakika güneş altında kalınmalı. Kıyafet ve nevresimde pamuklu kumaş tercih edilmeli." ifadeleriyle tamaladı.