İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam alım ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı

İçişleri Bakanlığı 100 kaymakam alımı için ilana çıktı. Bakanlığın ilanı Resmi Gazete'de yayımlanırken şartlar, başvuru tarihleri ve şekli belli oldu.

İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam alım ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan duyuru kapsamında T.C. İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 100 (yüz) kaymakam alınacağı ilan edildi. Bakanlık kaykamam alımları için özel bir kılavuz hazırlarken adaylar için hem şartların neler olduğunu hemde başvuru işlemlerine ilişkin aşamaları bilgileri verdi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 2022 KAYMAKAM ALIM İLANI

Bakanlık hazırladığı kılavuzunda ilk olarak hangi lisans bölümlerinden mezun olan öğrencilerin kaymakam alımları için başvuru yapabileceğini açıkladı. Öğrenim şartını sağlayan adaylar daha sonra diğer koşulların kendilerine uygun olup olmadığını araştıracaklar. İşte söz konusu şartların tümü.

Kaymakam Alımı için Başvuru Yapabilecek Lisans Bölümleri

* Fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümleri.

* Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.

Bu bölümlerden mezun olmayanlar için başvuru kılavuzunda "Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar" maddesi yer aldı.

Diğer Başvuru Koşulları

01 Ocak 2022 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmamış olan adaylar başvuru yapabilecek.

1.1.1987 tarihinden sonra doğanların başvuruları kabul edilecek.

Erkek adaylar için ise askerlik ile ilişiğinin olunmaması gerekiyor.

Tecilli, muaf yada yapılmış olması gerekir.

Bu şartların dışında ayrıca Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartların da sağlanması gerek.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

100 kaymakam alınması için ÖSYM üzerinden başvuru alınacak. Adaylar başvurularını 2 Ağustos ile 9 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar. Başvuru işlemleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle sisteme giriş yapılması ardından başvuru işlemlerinin tamamlanmasıyla olacak. Adaylar son olarak sınav başvuru ücretini yatıracaklar. Kaymakamlık sınavı için geç başvuru tarihi ise 17 Ağustos olarak ilan edildi.