Hükümetten yeni EYT formülü! 1999 öncesi ve sonrası SGK'lılar dikkat! Maaşı düşürüp erken emekli olunabilir

Milyonlarca emeklilik bekleyen vatandaş için geri sayım resmen başladı. Merakla beklenen yeni formüller her geçen gün gündeme bomba gibi düşerken basında da yer almaya devam ediyor. Hükümetten yeni EYT formülü! 1999 öncesi ve sonrası SGK'lılar dikkat! Maaşı düşürüp erken emekli olunabilir

Hükümetten yeni EYT formülü! 1999 öncesi ve sonrası SGK'lılar dikkat! Maaşı düşürüp erken emekli olunabilir

Hükümetten yeni EYT formülü! 1999 öncesi ve sonrası SGK'lılar dikkat! Maaşı düşürüp erken emekli olunabilir - Milyonlarca emeklilik bekleyen vatandaş için geri sayım resmen başladı. Merakla beklenen yeni formüller her geçen gün gündeme bomba gibi düşerken basında da yer almaya devam ediyor. Vatandaşların uzun süredir beklediği gelişmeler arasında yer alan EYT düzenlemesi ile ilgili son dakika gelişmeleri yer alıyor. Buna göre ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklama ile birlikte EYT için tarih vermişti.

Sene sonunda EYT ile ilgili tüm düzenlemelerin tamamlanacağını söyleyen Vedat Bilgin, bakanlık içerisinde oluşturulan bu çalışma grubu ile birlikte EYT'de sürpriz formüllerin de olduğunu söyledi. Peki EYT için gündeme düşen sürpriz formüller neler? İşte tüm detaylar Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

Asgari ücrete yapılan ara zam, emekli ve memur maaşların yapılan düzenlemeler sonrasında vatandaşların gündeminde şüphesiz EYT konusu kaldı. EYT'liler ile ilgili bayram öncesinde Vedat Bilgin'den herhangi bir açıklama gelmezken bu konunun bayram sonrasında daha da yükselmesi beklenmiyordu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun önce KYK faizlerinin silinmesi sonrasında ise EYT ile ilgili paylaşımları ise hükümet kanadında işlemlerin hızlanmasını sağladı. Gündeme düşen o formül ise çok konuşulacak.

'Maaşı düşürüp erken emekli olma planı'

Türkiye'de Temmuz ayında EYT bekleyen vatandaşlar hariç tüm vatandaşlara müjdeli haberler gönderildi. EYT bekleyen milyonlarca vatandaş için halen bekleme çağrısı yapılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile birlikte bu konunun yıl sonuna kadar çözümlenmesi talep ediliyor. Buna göre ise EYT ile ilgili gündeme düşen formüller arasında maaşı düşürerek erken emekli olma planı yer alıyor.

1999 ÖNCESİNDE SİGORTASI OLANLAR DİKKAT!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar üzerinde tartışılan birçok formül her geçen gün belli olmaya devam ediyor. Buna göre ise 15 yıl 3600 süresini yerine getiren vatandaşlar ve 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar emeklilikte yaş şartı aranmayabilecek.

Erkekle riçin 9 bin günü tamamlamış ve 25 yıl, kadınlarda ise 20 yıl 7 bin 200 günü tamamlamış ise yaş şartı aranmadan emekli olunması muhtemel olacak.

DİKKAT VE TEPKİ ÇEKEN FORMÜL!

Orta Avrupa ülkelerinde de yer alan dikkat çekici formüller arasında 67 yaşında emekli olunması gerekirken 63 yaşında emekli olma talepleri yer alıyor. 63 yaşında emekli olan vatandaşlar ise maaşlarında yaşadıkları kesinti ile aylıklarına kavuşabiliyor. Buna benzer bir uygulamanın gelmesi ise gündemde yer alıyor.

Bakan Vedat Bilgin; 'Bir sayı veya içerik veremem fakat çok sayıda formül var. Alternatifler de var. Bu alternatifler üzerinden çalışmalarımızı yapacağız. İşin bir de mali boyutu var. Hesaplamalar yapılacak. Maliyet hesabından sonra Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sene sonu ya da Ocak ayında çalışma tamamlanacak.' ifadelerini kullandı.