Hükümetin İstihdamda Yeni Hamlesi: 7 Bin 693 TL'ye Kadar Devlet Desteği Verilecek!

Özel sektörde son 6 aydır işsiz olanları istihdam edenlere devlet desteği geliyor. Yapılacak prim desteği 1025 Lira ile 7 bin 693 Lira arasında olacak.

Hükümetin İstihdamda Yeni Hamlesi: 7 Bin 693 TL'ye Kadar Devlet Desteği Verilecek!

Devlet istihdamı desteklemek için teşvik ödemeleri yapacak. Son 6 aydır işsiz olanları istihdam eden özel sektör işverenlerine 7 bin 693 liraya kadar prim teşviki ödemesi yapılacak.

Sabah'ın haberine göre; devlet uzun süreli işsizliklerin önüne geçmek için yeni bir çalışma yapıyor. 2022 yılının sonuna kadar yapılan istihdamlarda, sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödenecek. Sadece son 6 aydır işsiz olanları istihdam eden özel sektör işverenleri faydalanabilecek.

Haber

Kadın, genç ve engellilerin istihdamının artırılması, yatırımların teşvik edilmesi ve bölgelerde meydana gelen gelişmişlik farklarının ortadan kaldırılması amacıyla işverenlere sigorta prim teşviki verilecek. 4 prim teşviki 2022 yılının sonuna kadar İŞKUR üzerinden verilecek.

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANIN PRİMİNİN TAMAMI DEVLET TARAFINDAN ÖDENECEK

İşsizlik ödeneğinden faydalanan işsizleri istihdam eden işverenler de teşvikten faydalanabilecek. İşsizlik ödeneği alan kişilerin istihdamında, kalan işsizlik ödeneği süresince asgari ücret üzerinden hesaplanan primin tamamı 1676 lira olarak devlet tarafından karşılanacak.

Aylık prim ve hizmet belgelerinin işveren tarafından SGK'ya süresinde teslim edilmesi ve primlerin zamanında ödenmesi gerekiyor.

Haber

ENGELLİ PERSONEL İÇİN İLAVE DESTEK

İşverenlere istihdam ettikleri her bir engelli personel için ilave 5004 Lira destek ödenecek. Bu tutar, işverenin sektörüne göre ayrı ayrı hesaplanacak. Destek ödemesi 2022 yılının sonuna kadar her çalışan için en fazla 12 ay ödenecek.

18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek personeller ve 18 yaşından büyük kadınlar ile engelli personeller için ise 18 ay süreyle ödenecek.

GENÇLER VE KADINLAR İÇİN 54 AYA KADAR DESTEK

Gençlerin ve kadınların istihdamının artması için İŞKUR bu yıl 54 aya kadar prim desteği sağlayacak. Verilecek destek miktarı 1025 TL ile 7.693 TL arasında olacak. İşverenin destekten faydalanabilmesi için son 6 aydır işsiz olması işverenin özel sektör işvereni olması gerekiyor.

Haber

DESTEKTEN FAYDALANMA SÜRESİ

18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverene 24-54 ay

18-29 yaş arası erkekleri istihdam edene 12-54 ay

29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6-30 ay.

SONRAKİ HABER