Hükümet Sözleşmeli Kamu Personeline Kadro İçin Düğmeye Bastı: Eşit İşe Eşit Ücret Geliyor

Uzun yıllardır tartışma konusu olan kamu personel rejiminin yeniden düzenlenmesi için hükümet düğmeye bastı. Sözleşmeli personelin kadroya alınması, eşit işe eşit ücret gibi düzenlemeler geliyor.

Hükümet Sözleşmeli Kamu Personeline Kadro İçin Düğmeye Bastı: Eşit İşe Eşit Ücret Geliyor

Türkiye'deki yıllardır gündemde olan kamu personel rejiminin yeniden düzenlenmesi için hükümet harekete geçti. Memurları ve memur emeklilerini kapsayan 3600 ek gösterge düzenlenmesinin tamamlanmasının ardından sırada 530 bin civarında olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi var. Çalışma neticesinde sözleşmeli personele kadro verilecek. Fakat bu personelin tercihine bırakılacak.

Kamuda sözleşmeli olarak çalışan personeller isterse kadroya geçecek istemezse de bulunduğu statüde çalışmaya devam edecek. Kadroya geçen sözleşmeli personellerin tayin, görevde yükselme gibi sorunları çözülmüş olacak. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ağırlıklı olarak çalışan sözleşmeli personeller, eş durumundan yer değiştirme, görevde yükselme, unvan değişikliği sınavlarına girebilecek ve yıllık izinlerin devri gibi yeni haklar da kazanacak.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET UYGULAMASI GELİYOR

Gündemde olan bir diğer başlık da kamu personel rejiminin yeniden düzenlenmesi olacak. Cumhurbaşkanı Recpe Tayyip Erdoğan'ın kamudaki farklı statülerin sadeleştirilmesine ilişkin çalışma yapılması için talimat verdiği öğrencildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bulunan bulunan uzmanlardan oluşan bir ekip kurulacak. Bu komisyon, Türkiye'de mevcut olan kamu personel rejimini baştan aşağı inceleyecek, dünyadaki örnekleri inceleyecek. Çalışma sonrasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uygun yeni bir rejim hazırlanacak.

Yeni sistemde en önemli değişiklik kamuda çalışan personellerin yaptıkları işe göre farklı farklı ücret almaları uygulamasına son vermekle yapılacak. Eşit işe eşit ücret uygulamasının kamuda tam anlamıyla geçerli olmasını sağlayacak bir sistem inşa edilecek.

BAKAN BİLGİN'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Düzenlemeye ilişkin açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Sayın Cumhurbaşkanı’mız bütün kamu çalışanlarının yaptıkları işlere göre ücretlerinin yeniden düzenlenmesi çalışması yapılması konusunda talimatı oldu. O konuda ayrıca bir düzenleme yapacağız. Orada da adaleti gözeten, fonksiyonel farklılaşmayı ön plana çıkaran bir çalışma yapacağız” diye konuştu. Çalışanlarla ilgili farklılıkları, eşitsizlikleri hatta haksızlıkları ortadan kaldıran kapsamlı bir çalışmayı yapacaklarını belirten Bakan Bilgin “Bir anlamda kamu personeli rejiminin yeniden inşa edilme sürecidir, sözleşmelilerden sonra önümüzde duran çalışmalardan biri de budur” ifadelerini kullandı.

Kamu personel rejiminde yapılacak düzenleme ile kamu kurumlarında ve belediyelerde 39 ayrı statüde bulunan sözleşmeli personel sisteminde sadeleştirmeye gidilecek. Statü farklılıkları ortadan kaldırılacak.

SONRAKİ HABER