Hızlı ve tehlikeli: Corona vakaları hız kesmeden artmaya devam ediyor

Corona vakalarında artış hız kesmeden devam ediyor. Covid-19 vakalarının artışa geçtiği dönemde vaka ve vefat haberleri de peş peşe geliyor. Son olarak 11 ila 17 Temmuz arasında 96 kişinin hayatını Corona nedeniyle kaybetmesi dikkat çekti. Konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklamalar geldi.

Hızlı ve tehlikeli: Corona vakaları hız kesmeden artmaya devam ediyor

Son dönemlerde sürekli artış gösteren Covid-19 vakaları ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Toplumun büyük çoğunluğu pandemi sürecinin etkisinin artık sona erdiğini düşünerek tedbirlerden tamamen uzaklaşmıştı. Ancak son dönemlerde sürekli olarak artış gösteren vaka sayılarının ardından gelen vefat haberleri vatandaşları korkutmaya başladı.

11 Temmuz ila 17 Temmuz tarihleri arasında tespit edilen Corona vakalarının 96 olduğunun açıklanması dikkat çekerken, konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından da açıklama geldi. Bakan Koca'nın yaptığı açıklamalar gündeme oturdu. İşte Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamaları;

VAKA SAYILARINDA YÜZDE 40 ORANINDA ARTIŞ

Avrupa ülkelerinde yaşanan covid-19 virüsü kaynaklı sorunlara değinen Fahrettin Koca; "Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

FAHRETTİN KOCA'DAN AŞI HATIRLATMASI!

Hızlı ve tehlikeli: Corona vakaları hız kesmeden artmaya devam ediyor - Resim : 1

Fahrettin Koca, konuşmasının ilerleyen kısmında ise vatandaşların TURKOVAC aşısını olmasını istediğini belirtti. Koca "Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın TURKOVAC aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz. TURKOVAC tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim." ifadelerini kullandı.

"Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz"

Fahrettin Koca sürekli artışta olan vaka sayıları hakkında bu açıklamaları yaparken, bir yandan da bu sürecin nasıl devam edeceği pek çok vatandaş tarafından oldukça merak edildi.