HES Kodu Uygulaması Değişti: Aşı Yaptıran Temaslılar Risksiz Görünecek

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından PCR testi kaldırılmıştı. Şimdi de aşı yaptıran temaslı kişilerin HES kodu riskli görünmeyecek.

HES Kodu Uygulaması Değişti: Aşı Yaptıran Temaslılar Risksiz Görünecek

Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile PCR testi zorunluluğunun kaldırıldığı duyurulmuştu. Şimdi de HES kodunda değişikliğe gidildi. Aşılı temaslı kişilerin HES kodu riskli görünmeyecek.

Sağlık Bakanlığı ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon’ rehberinde güncelleme yapıldı. 2 doz aşısını yaptıran ve son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirenler, pozitif biriyle temaslı olduğunda HES kodu riskli olarak görünmeyecek. Vaka Takip Modulü'nde ise temaslı görünecek. Bu kişiler hijyen kurallarına uyarak ve semptom takibi yaparak sosyal hayatına devam edebilecek.

SEMPTOM GÖSTERMEZSE TEST ZORUNLULUĞU YOK

Aşılı temaslı kişiler, semptom göstermezse de temasın 5.gününde PCR testi yaptırmak zorunda. PCR testi yaptırmayan kişilerin HES kodu 6.gün riskli görünecek ve karantina uygulanacak. Testi negatif çıkarsa 6.gün sistemdeki kaydı silinecek HES kodu riskli olmayacak.

Dünya Sağlık Örgütünce "endişe verici varyant" olarak tanımlanan "Beta", "Gama" ve "Delta" ile Sağlık Bakanlığınca "tehdit edici varyant" olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak.

Bu kişilerin izolasyon süreci 14.günün sonunda teste gerek kalmadan sonlandırılacak.

SONRAKİ HABER