Herkes tarafından unutuluyor! Evde temizlik yaparken bu detaylara dikkat! Temizlik yapılırken gözden kaçan yerler

Evde temizlik yaparken çoğu zaman temizlemeyi unuttuğumuz alanlar bulunmaktır. Bu alanlar ise zaman içinde oldukça fazla kirlenerek evde tozun oluşmasına, evin çabuk kirlenmesine ve kötü bir görünüme neden olmaktadır. İşte detaylar...

Herkes tarafından unutuluyor! Evde temizlik yaparken bu detaylara dikkat! Temizlik yapılırken gözden kaçan yerler

Evlerde temizlik yapılacağı zaman detaylı bir temizlik sürecinde belli başlı sıra ile evin her köşesini temizleriz. Görünürde olan temizlediğimizi düşündüğümüz her alanı temiz bir hale getirdiğimizi düşünsek bile gözümüzden kaçan yerler de olmaktadır. Bu yerleri uzun süre temizlemediğimiz zaman ise evde ya toz birikir ya da zamanla kötü bir görünüm ortaya çıkar. Bu görünümün ortaya çıkmaması için ise herkesin bilmesi ve atlamaması gereken bu alanları bilmemizde fayda vardır. Peki bu alanlar neresidir?

EV TEMİZLİĞİNDE UNUTULAN YERLER!

Günlük olarak ya da detaylı bir temizlik yaptığımız zaman halıların altı, dolapların içi derken neredeyse her yeri güzel bir şekilde temizlediğimizi düşünürüz. Fakat biz her ne kadar böyle düşünsek bile gözümüzden kaçan yerler de bulunmaktadır. Bu yerler ilk zamanla toz birikimine ve evde kötü gir görünüme yol açmaktadır. Temizlik esnasında gözümüzden kaçan yerler başlıca şu şekildedir;

Dış Kapı Eşiği: Evi özellikle güzel bir şekilde temizliğin sonunda süpürüp sildikten sonra en çok unuttuğumuz yer dış kapı eşiğidir. Dış kapının bulunduğu yerleri güzel bir şekilde temizledikten sonra kapıyı açıp, içeriğe en çok tozun ve kirin girdiği alanı da temizlememiz son derece önemlidir. Temizlenmemesi durumun evin daha hızlı tozlanmasına neden olacaktır.

Sigorta Kutusu: Sigortanın bulunduğu sigorta kapağu genellikle açık renkli kapağı ile dış kapıya yakın yerlerde bulunmaktadır. Temizlik esnasında dış tozlanan sigorta kutusunu temizlemekte fayda vardır. Çünkü zaman içinde tozlanan bu sigorta kutuları açık renkte ve şeffaf oldukları için kirli görünmesine neden olmaktadır.

Kapı Kulpları: Her büyük temizlikte mutlaka sildiğimiz kapılar ve kapı kulpları çoğu zaman günlük temizlikte atlanmaktadır. Durum bu şekilde olunca da asıl kirin ve mikrobun bulaşım yerleri olan kapı kulpları her ne kadar temizlik yapsak da mikropların dışarıdan evin içine girmesine neden olmaktadır.

Avize ve Üst Alanlar: Evin tavan bölümünde yer alan avize ve üst alanlar temizlik esnasında en çok unutulan bölümlerdendir. Temizlik esnasında uzun süre unutulan bu alanlar kısa zaman sonra evin tavanının kararmış, kirlenmiş görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle büyük tozlanma ve kirlere karşı muylaka avize temizliği yapılmalıdır.