Hazine Bakanı Nebati'den Kritik Tek Haneli Enflasyon Açıklaması: Tarih Verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon ve dolara ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Nebati, 2023 yılında tek haneli enflasyon olacağına değindi.

Hazine Bakanı Nebati'den Kritik Tek Haneli Enflasyon Açıklaması: Tarih Verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündem olan enflasyon ve dolara ilişkin açıklamalar yaptı. Nebati, Nisan ayında enflasyonun yüzde 50'ye ulaşmadan tepe yapmasını ve Türk Lirası'nın istikrar kazanmasının beklendiğini söyledi.

TL'de değer kaybı beklenmediğine değinen Nebati: "19 Aralık'tan bu yana dövize önemli müdahale olmadı. Kur korumalı yeni mevduat planında toplam hacim 272 milyar lirayı aştı. Kur korumalı yeni mevduat planına 113 milyar lira döviz hesaplarından geldi. Kur korumalı mevduatta tepe noktasına ulaşıldığını değerlendirdiğimizde, bir karar vereceğiz" ifadelerini kullandı.

ENFLASYONA KARŞI KORUMA

Enflasyona karşı koruma sağlayaak alternatifler düşünüldüğünü söyleyen Nebati: "Enflasyona karşı koruma sağlayacak enstrümanlar düşünüyoruz, ancak bu tür enstrümanlara şu an için ihtiyaç yok. 2023 Haziran seçimlerine kadar tek haneli enflasyona sahip olacağız. Bu programı uygulamak için 18 aya ihtiyacı var ve seçimlere kadar 17 ayımız var.

Pazartesi ve Salı günü Londra'da yatırımcılar ile biraraya geleceğim. Londra'dan sonra Cumhurbaşkanımıza BAE'de eşlik edeceğim ve G20'nin Jakarta toplantısına gideceğim. Ayrıca Bahreyn'i ve tekrar Londra'yı ziyaret edeceğim. Bahar aylarında Japonya, Çin ve Singapur'a gitmek istiyorum" dedi.

CİDDİ BİR ENFLASYON PROBLEMİ VAR

Türkiye'de ciddi bir enflasyon problemi olduğuna değinen Nebati, bunun dünyada da mevcut olduğunu söyledi ve ekledi: "Türkiye'nin önünde ciddi bir enflasyon problemi var, ancak dünyanın geri kalanı da benzer problemler yaşıyor. Ocak ayında yüksek enflasyon bekliyoruz ve enflasyon bu yüksek seviyeyi bir süre için devam ettirecek. Yaz aylarında toparlanma göstermeye başlayacak ve Aralık ayında baz etkisiyle radikal şekilde düşecek"

DAHA FAZLA DEĞER KAYBI BEKLEMİYOR

TL'de değer kaybına ilişkin: "Lira geçen yıl değerini yüzde 45 civarında kaybetti, lirada daha fazla negatif gelişme beklemiyoruz. Lirada daha fazla değer kaybı beklemiyoruz. Atandığım dönemdeki döviz kuru ile bu yılın sonundaki döviz kuru arasında dengisizlik olmayacak" dedi.