Hastanede Öldüren İnatlaşma! Oksijen Bağlantısını Kesti Bir Hasta Canından Oldu

İstanbul'da bulunan bir hastanenin yoğun bakımında, hemşire E.K ile tekniker F.K arasındaki şakalaşma bir hastanın canına mal oldu. "Kalemi getir yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim"

Hastanede Öldüren İnatlaşma! Oksijen Bağlantısını Kesti Bir Hasta Canından Oldu

İstanbul'da bulunan bir hastanenin yoğun bakımında, hemşire ile tekniker arasındaki inatlaşma, yoğun bakımdaki bir hastanın canına mal oldu. "Kalemi getir yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim" dedi bir hastanın ölümüne sebep oldu.

Hemşire E.K ve tekniker F.K arasında yaşanan olayda, hemşire E.K bir evrak imzalamak için tekniker F.K'nın cebindeki kalemi aldı. İddialara göre kalem yüzünden inatlaşmaya başlayan ikiliden tekniker F.K, hemşire E.K'ya "Kalemi getir yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim" dedi.

DEDİĞİNİ YAPTI OKSİJEN BAĞLANTISINI KESTİ!

Hemşire E.K, tekniker F.K'ya böyle bir şey yapmasının mümkün olmadığını söyledi ve aldığı kalemi geri getirmedi. Bunun üzerine tekniker F.K dediğini yaptı ve oksijen bağlantısını kesti. Oksijen panosunun kapağını açtı ve yoğun bakım ünitesine oksiyen gönderen vanayı kapattı. Oksijen vanasının kapanması üzerine alarmlar devreye girdi.

Tam da bu anda yoğun bakım ünitesinde bulunan hastalardan biri ajite oldu. Hemşire E.K koşarak hastanın yanına gitti ve müdahale etmeye çalıştı fakat hastası hayatını kaybetti. Entübe olduğu için yoğun bakımda oksijen desteği alan hasta, oksijen vanasının kapatılması nedeniyle nefessiz kalarak hayatını kaybetti.

Hastanedeki denetçi hemşire, alarm ile ilgili idari soruşturma başlattı.

İFADELERİNE BAŞVURULDU

Hemşire E.K ve yoğun bakım ünitesinde bulunan diğer çalışanlar, tek tek ifade verdiler. E.K, ifadesinde: "yaşanan şakalaşma olayı nedeniyle teknikerin yoğun bakım ünitesindeki oksijen paneline gittiğini, ardından panelin kapağını açarak üniteye bağlantı sağlayan vanayı kapattığını ve bu kapatma nedeniyle hastanede alarm çaldığını" söyledi.

Alarm sonrası yoğun bakım ünitesindeki hastalarından bir tanesinin ünitesindeki hastanın durumuyla ilgili alarm aldığını ve hastaya müdahalede bulunduğunu ifade etti.

TEKNİKER F.K: ÜZGÜNÜM

İfadesi alınan tekniker F.K ise yaşananları şöyle anlattı: 'Yoğun bakım ünitesinden başka bir hemşire tarafından çağırıldım. Akşam 16:00 sıralarında üniteye geldim. Ekrem ile karşılaştık. Cebimdeki kalemi aldı. Gitti. Gel dedim. Beni dinlemedi. Ben de iş inada bindiği için oksijen vanasını kapatıyorum, gel' dedim.

Haber

O anda aklıma o geldi. Kapattıktan sonra gel kendin aç dedim. Vanayı kapattıktan sonra hemen alarm çalmadı. Yaklaşık 1 dakika sonra alarm çaldı. Ben de olay yerinden ayrıldım. Yoğun bakım ünitesindeki hoca bana kızdı. Yapmamam gereken bir şeydi. Çok üzgünüm. Yaptığım şeyin hiçbir açıklaması yok' dedi.

İLİŞİĞİ KESİLDİ

Diğer personellerin de ifadelerinin alınmasının ardından tekniker F.K'nın hastane ile ilişiği kesildi. Cezai soruşturma başlatılması için Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurular yapıldı. "taksirle ölüme neden olma" suçundan soruşturma başlatıldı.