HAK-İŞ'ten Geçici İşçilere Kadro ve Özlük Hakları Açıklaması! Taleplerini Bakan Bilgin'e İlettiler

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, geçici işçilerin kadroya geçirilmesi konusu başta olmak üzere pek çok çalışmanın hızlandırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e mektup yazdı.

HAK-İŞ'ten Geçici İşçilere Kadro ve Özlük Hakları Açıklaması! Taleplerini Bakan Bilgin'e İlettiler

2021-2022 Dönemi Kamu Çerçeve Protokolü'nde yer alan maddelere ilişkin çalışmalara hız verilmesi ve bir an evvel sonlandırılması için HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e bir mektup yazdı. Arslan yazdığı mektupta, HAK-İŞ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TÜRK-İŞ arasında imzalanan Kamu Çerçeve Protokolü'nün başarılı bir şekilde hayata geçirildiğini, işçilerin de bu durumdan memnun olduğunu ifade etti.

Protokolde ayrıca KİT'lerdeki işçilere kadro verilmesi, geçici işçilerin daimî kadrolara geçirilmesi, kadroya geçirilen işçilerin tayin, becayiş hakkının verilmesi, erken emekliliğin engellenmesi konularında da çalışma yapılacağı bilgisine yer verildi.

TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA GEÇİRİLMESİ
Arslan mektubunda: "Kamu Çerçeve Protokolü imza töreninde ve gerekse diğer görüşmelerde bu konularda hazırlık çalışmaların yapılıp konfederasyonlarla birlikte çalışılacağı hususundaki kararlılığınız için teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

Protokolün imzalanmasının ikinci yılına yaklaşıldığını hatırlatan Arslan, KHK kapsamının dışında kalan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, 696 sayılı KHK ile kapsam dışında tutulan taşeron işçilerinin kamuda istihdam edilmesi yönündeki çalışmaların hızlandırılmasını talep ettiklerini belirtti.

Mevsimlik ve geçici işçi olarak çalışanların bir düzenleme yapılmak suretiyle daimî işçi kadrolarına geçirilmesi, 696 KHK ile kurulan belediyelerde çalışan işçilere ilave tediye ödemesi yapılması, yine 696 KHK ile kadroya geçirilen işçilerin de özlük haklarının iyileştirilmesi için hazırlık ve çalışmaların hızlandırılması talep edildi.

SONRAKİ HABER